התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

התקנת עמדות טעינה לבתים משותפים יכולה להיות אתגר לא קטן. עקב הצמיחה הנוכחית בשוק הרכבים החשמליים, אחת השאלות הבולטות הנשאלות מדיי יום היא בנוגע להתקנה של עמדת טעינה בבית משותף. מהו התהליך המתבצע בעת התקנה של עמדות טעינה בבתים משותפים ואיך בדיוק גורמים לזה לקרות.

בדיוק בשביל זה הכנו את המאמר הבא, כדי לענות על השאלה הזו ולספק אסטרטגיה לבעלי רכבים חשמליים אשר גרים בבנייני מגורים. כדי לעזור להם לצלוח את תהליך התקנת עמדת טעינה בבית משותף בצורה הטובה ביותר.

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  077-231-2000

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  עלות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

  המחיר של התקנת עמדת טעינה בבניין משותף לרכב חשמלי נע בין 2,500 ל- 6,000 ש"ח. כאשר מדובר על התקנה של עמדת טעינה בבית פרטי או במקרים חריגים בהם מדובר במרחק של כ- 4 מטרים בלבד בין עמדת ההתקנה ללוח החשמל, המחיר יהיה נמוך יותר וינוע סביב ה- 2,000 ש"ח בלבד.

  ברוב המקרים כאשר מדובר בבניין משותף, החנייה אינה קרובה ללוח החשמל, גם במקרה בו מדובר בחיבור ישיר אל לוח החשמל המשותף.

  לרוב יהיה צורך להעביר כבלים לאורך הבניין, כאשר על כל מטר של קו חשמל תשלמו בין 50-200 ש"ח, בהתאם לעובי ותוואי הכבל, כמו כן אופן העברת הכבל ישפיע גם כן על עלות ההתקנה, מאחר וחציבה ברצפות או בקיר תייקר משמעותית את העבודה לעומת הסתרת החוטים בתעלת פלסטיק בלבד. 

  במידה ונדרשים שינויים והתאמות בתשתית החשמל של הבניין, המחיר עלול להתייקר בעלות נוספת של בין 2,000 ל- 5,000 ש"ח בהתאם לכמות וסוג השינויים הנדרשים. 

  הערכת מחיר מדוייקת כמעט ואינה אפשרית ללא ביצוע סיור מקדים והבנה של האזור בו יש לבצע את ההתקנה, המרחק בין העמדה ללוח החשמל, תשתית החשמל הקיימת וגורמים נוספים שעלולים להשפיע על אופן העבודה של החשמלאי. 

  לרוב מתקין מוסמך יבצע סקירה במקום ההתקנה, ולאחר מכן יתן לכם הצעת מחיר מדויקת. המחיר של סקירה על ידי חשמלאי מוסמך הוא 300 ש"ח‏.

  איך מתקינים עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

  כאשר מדובר על התקנת עמדות טעינה בבתים משותפים, ישנם מספר דברים חשובים שיש לקחת בחשבון לפני ההתקנה:

  1. תחילה קבעו פגישה משותפת עם נציגות הוועד ובעלי הדירות בבניין על מנת להשיג אישור להתחברות אל לוח החשמל המשותף. פעלו לפי נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים, במקרה ואתם מעוניינים להציע פתרון משותף עבור כלל הדיירים המחזיקים או העתידים להחליף את רכבם ברכב חשמלי, בדקו האם קיים עניין בביצוע התקנה של מספר עמדות טעינה משותפות.
  2. אחרי שעברתם את כל הקשיים וקיבלתם את האישור הנדרש מוועד הבניין כדי להתקין את עמדת הטעינה,  השלב הבא הוא לרכוש את העמדה, חלק מהחברות מספקות שירות התקנה המבוצע על ידי חשמלאי מוסמך מטעם החברה, במקרים אחדים תדרשו להזמין חשמלאי באופן פרטי על מנת שיתקין אותה. 
  3. תאמו סיור שטח של חשמלאי מוסמך פרטי או מטעם החברה שבחרתם לצורך רכישת עמדת ההתקנה, וודאו מהן האפשרויות הקיימות להתקנה ואת ההתאמות הנדרשות במידת הצורך. ייתכן ותגלו כי מדובר בעבודת חשמל מסובכת, בעיקר באופן ההתקנה. אם אתם רוצים לחבר את העמדה לחשמל הפרטי שלכם, יש למתוח קו חשמל ארוך במיוחד, שידרוש משאבים ועבודה רבה, לעומת זאת  מתיחת קו חשמלי בין עמדת הטעינה אל לוח החשמל המשותף בחדר המדרגות ידרוש עבודה מועטה יותר.
  4. הסבירו בפני נציגות הוועד והדיירים בבניין את מגוון האפשרויות העומדות בפניכם לצורך הכנת התשתית והתקנה של עמדות טעינה. וודאו כי כל האופציות הבאות כלולות:
  • עמדות טעינה לשימוש כלל הדיירים
  • התקנת מערכת ניהול עומסים אשר תוודא חלוקה נכונה של הספק חשמל בין העמדות
  • אופן ההתחשבנות הכספית
  • מעקב אחר שימוש וצריכת החשמל של כל דייר
  • בחירת פרוטוקול השירות (טעינה חכמה, טעינה פשוטה וכו׳)
  1. קבלו הצעת מחיר מהחברה בנוגע להתקנה
  2. קבלו אישור רשמי מהוועד לצורך תחילת ההתקנה
  3. בשלב ההתקנה, החשמלאי יוסיף מפסק חדש ללוח החשמל הפרטי שלכם או אל הלוח המשותף של הבניין, ממנו הוא ימשוך קו חשמלי עד החניה בה מותקנת עמדת הטעינה. ייתכן שעבודה זו תדרוש התאמות נוספות כמו עבודות חציבה, שדרוג מערכת החשמל וכו׳. עבודות אלה יסתכמו בזמן התקנה ארוך יותר ובעלויות התקנה גבוהות יותר. החשמלאי יבצע התקנה לפי ההנחיות בנושא עמדת טעינה לרכב חשמלי.

   להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
   077-231-2000

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התקנת עמדת טעינה בבית משותף הוא מצב מערכת החשמל הקיימת בבניין. רוב הסיכויים כי בבניינים ישנים ידרשו לבצע הכנה לעמדת טעינה לרכב חשמלי והתאמות רבות, על מנת להעלות את הספק החשמל לרמה הנדרשת ולאפשר טעינה חשמלית של רכבים. 

   נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים
   עמדת טעינה בחניון של בית משותף

   הכנה לעמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

   במקרה בו מדובר על התחברות אל לוח החשמל המשותף של הבניין עבור התקנה של עמדת טעינה פרטית, יש לעמוד במספר תנאים לצורך כך:

   1. בדיקת ההספק – תחילה יש לבדוק האם ההספק החשמלי המשותף של הבניין יכול להכיל מספר עמדות טעינה ולא רק אחת. מאחר ובאופן טבעי דיירים נוספים ירצו להתקין עמדות טעינה בעתיד. במידה וההספק החשמלי קטן מדי, לא ניתן יהיה להתחבר לחשמל המשותף מבלי לקבל את אישור וועד הבניין.  וועד הבניין יגיע להחלטה משותפת בעניין, ברוב המקרים הוועד יציע פתרונות של שדרוג מערכת החשמל בבניין לקראת הכנת הבניין למעבר לתחבורה חשמלית ויקבע את אופן חלוקת העלות הכלכלית בין הדיירים. 
   2. מונה נפרד – אם ההספק החשמלי בבניין גבוה מספיק, יש צורך להתקין מונה חשמלי נפרד לעמדת הטעינה שלכם על מנת לנטר ולעקוב אחר השימוש שלכם ולאחר מכן להתקזז בעלויות מול שאר דיירי הבניין.
   3. שמירה על הרכוש המשותף – עליכם לוודא כי אופן החיבור לא יפגע ברכוש המשותף ובחזות הבניין, על ההתקנה להתבצע באופן נאות אשר אינו פוגע או מפריע לשאר הדיירים להשתמש ברכוש המשותף. 

   בניית אסטרטגיה בבניין משותף

   בעולם מתקדם במיוחד, התקנה של עמדות טעינה בבניין משותף בטח תהיה משימה קלה ופשוטה. אך נכון להיום זה דיי רחוק מהמציאות. להבדיל מהתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית פרטי, בבניין משותף הספק החשמל מגיע מלוח החשמל המשותף אשר מזין בחשמל אזורים משותפים שונים ברחבי הבניין.

   מאחר והחשמל מלוח החשמל המשותף הוא משותף, לא תמיד ועד הבית מאשר התחברות פרטית של אחת הדירות אל המונה ללא תוכנית ברורה אודות אופן צריכת החשמל וההתחשבנות הכספית.

   התחברות ללא תכנית אסטרטגית תיצור בעיות רבות בעתיד מאחר ואישור בקשה פרטית תיצור תקדים עבור שאר דיירי הבניין אשר ככל הנראה יחליפו את רכביהם בעתיד גם כן ברכבים חשמליים. אף אחד לא רוצה לגלות כי בסופו של דבר לא נשאר הספק חשמל עבורו בבניין.

   את הטעות הזאת ניתן לראות בעיקר בדירות חדשות, בהן כמה דיירים בעלי רכבים חשמליים מתכנסים יחד כדי לרכוש ולהתקין מספר עמדות טעינה במקום החניה שלהם. זהו פתרון שעובד לטווח הקצר, אבל אפילו בבניין הדירות החדש ביותר ייגמר החשמל במהירות ככל שיותר אנשים יעברו לרכבים חשמליים. תרחיש זה עלול להוביל לעימותים בין בעלי הדירות. זו הסיבה שתכנון אסטרטגי לטווח הארוך הוא נכון וחיוני כבר מהיום. 

   התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף
   טעינת רכב טסלה בבניין

   התקנה בבית פרטי לעומת התקנה בבית משותף

   כאשר מדובר בבית פרטי סטנדרטי, שבו לוח החשמל ממוקם במוסך או קרוב לקיר חיצוני. הלוח אינו משותף עם אף גורם אחר והוא מחובר ישירות למונה החשמל הביתי. במצב זה, יחידת טעינה פשוטה תהיה האפשרות הטובה ביותר.

   כל שעליכם לעשות הוא לרכוש את עמדת טעינה ביתית ולבצע את ההתקנה שלה על ידי חשמלאי מוסמך. ייתכן ויהיה צורך לבצע התאמות בלוח החשמל על ידי החשמלאי, תלוי בהספק החשמל שקיים בביתכם.

   לעומת זאת, אם אתם גרים בבניין משותף, בקומות הנמוכות יחסית, תוכלו למתוח קו חשמל מארון החשמל הפרטי שלכם ועד החניה בקומת הקרקע של הבניין. החשמלאי יצטרך להעביר את הקו מהדירה ועד החניה, כך שבכל אופן מדובר בקו חשמל ארוך ובעבודה מורכבת שהעלויות שלה יהיו גבוהות משמעותית מאשר התקנת עמדה בחניה של בית קרקע פרטי, בייחוד כאשר מדובר על עמדת טעינה בחניון תת קרקעי.

   איזה עמדת טעינה לבחור?

   עמדת טעינה מנוהלת

   קיימים סוגים רבים של עמדות טעינה בשוק, החל מעמדות פשוטות ועד לעמדות חכמות במיוחד.

   לרוב הבחירה בעמדת טעינה תתבצע בהתאם לצורך שלכם ובהתאם לתקציב. קיימות עמדות טעינה מתקדמות המותאמות במיוחד לשימוש של מספר משתמשים ואילו אחרות מתאימות לשימוש אישי בלבד. כך שטרם הבחירה שלכם בעמדת טעינה וודאו כי היא עונה על הצורך שלכם בה.

   עמדות טעינה חכמות מאפשרות ניהול עומסים ותזמון מראש של זמן הטעינה. בנוסף העמדות מאפשרות חיבור בלוטוס וחיבור WIFI, העמדות החכמות מאפשרות חיבור משתמש ישירות דרך אפליקציה ייעודית ואחדות אף כוללות מסך מגע מתקדם לתפעול נוח יותר. העמדות החכמות מאפשרות ניהול מרחוק של העמדה, בדיקת מצב הטעינה של הרכב ואף תזמון של זמן הטעינה היישר מהאפליקציה.

    להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
    077-231-2000

    בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

    עמדת טעינה מנטרת

    עמדות הטעינה החכמות פועלות גם כעמדות טעינה מנטרות, כלומר הן עוקבות ומנטרות אחר זמן הטעינה. במידה ומדובר בעמדת טעינה חכמה ומתקדמת ניתן לנטר את פעילות הטעינה של כל אחד מהמשתמשים השונים ואף לבצע תשלום אישי עבור כל אחד מהם ישירות דרך המערכת המקושרת לחשבון הוועד בבניין, אשר לרוב יתקזז מאוחר יותר מול חברת ההתקנה במועד החיוב. 

    במקרים בהם העמדה משמשת דייר אחד בלבד, עמדה מנטרת היא פתרון נהדר במיוחד כאשר החיבור של העמדה מתבצע ישירות ללוח החשמל המשותף של הבניין. אופציית הניטור תאפשר לוועד ולדייר להפריד את עלויות הטעינה משאר השימושים המשותפים של דיירי הבניין.

    מערכת ניהול אנרגיה

    מערכת ניהול אנרגיה

    בבתים משותפים בהרבה מקרים צריך מערכת ניהול אנרגיה – מערכת משותפת שתנהל את הצריכה של החשמל, כך שכאשר מתווסף משתמש נוסף, מצרפים אותו למערכת ואז החלוקה של האנרגיה מתחלקת בהתאם. 

    זה מתבצע כדי להפחית עומס ממערכת חשמל. במידה ויש עומס גדול מדי על מערכת החשמל של הבניין (לדוגמא: כאשר הרבה רכבים מטעינים באותו הזמן כאשר הם חוזרים מהעבודה), יש צורך לפתוח קו חשמל נוסף מול חברת החשמל. מתקין עמדות הטעינה יכול לדאוג לכך.

    מערכת ניהול האנרגיה יכולה לחלק את שעות הטעינה בין הרכבים, כך שאם לדוגמא כל הרכבים חוזרים מהעבודה באותה השעה ומתחברים לטעינה, חלק מהרכבים יקבלו חשמל באותו רגע, והחלק האחר יקבלו חשמל בשעות מאוחרות יותר. ובכך להפחית מהעומס על מערכת החשמל של הבניין.

    אלמוג קינן

    כותב המאמר: אלמוג קינן

    כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

    עמדות טעינה לרכב חשמלי