עמדת טעינה נגישה לאנשים עם מוגבלויות

במדינת ישראל ישנם כחצי מיליון בעלי רכבים הנושאים עמם תו חניה לנכה. כאשר אנשים אלו יחליטו כי ברצונם לרכוש רכב חשמלי, הם עלולים להיתקל במכשולים אשר עלולים לגרום להם לחשוב פעמיים בטרם יקנו אחד. במדינות מפותחות "נגישות" היא מילה שמשתמשים בה בכל מיזם ציבורי חדש, ובצדק.

בישראל, אף על פי שאנו מתקדמים לאורך השנים בקידום רעיונות שוויוניים לכולם כמו הנגשת מבני ציבור ומוסדות לימודיים, יחסינו לנגישות עדיין לוקה בחסר. אם אתם בעלי מוגבלות המעוניינים לקנות רכב חשמלי? שורות אלו נכתבו במיוחד בשבילכם.

איפה ניתן למצוא עמדות טעינה נגישות?

עד לחודש מרץ 2022, אם הייתם רוצים לטעון את הרכב שלכם בעמדת טעינה ציבורית מונגשת לבעלי מוגבלויות, לא הייתם מוצאים אחת כזאת. למזלנו, משרד האנרגיה בראשות קארין אלהרר, חרט על דגלו משימה לאורך השנה האחרונה, הנגשת טעינת רכבים חשמליים לבעלי מוגבלויות. 

כידוע, עמדת טעינה רגילה לרכב חשמלי אינה רלוונטית עבור בעלי מוגבלויות. עמדות הטעינה המונגשות תהיינה שונות מעמדות הטעינה הרגילות. גובהן יהיה נמוך יותר לצורך נוחות הטעינה, והשטח ההיקפי סביב חניית הרכב יהיה ברוחב 1.3 מטרים, לצורך התניידות נהג הרכב בצורה הנוחה ביותר. מהלכים אלו יפתחו את שוק הרכבים החשמליים לציבור חדש שעד היום לא זכה ליהנות משוק זה. 

כיום ישנה עמדה טעינה ציבורית נגישה אחת בסניף "איקאה" ראשון לציון. העמדה הוקמה על ידי חברת EV – Edge ובתמיכת משרד האנרגיה. יתרה מזאת, EV – Edge ואיקאה יוצאות במיזם חדש שבסופו יותקנו עוד 10 עמדות טעינה נגישות במהלך השנים הקרובות בסניפי איקאה השונים בארץ. נכון, המצב של היום הוא לא המצב האידיאלי עבור בעלי מוגבלויות המעוניינים לטעון את רכבם בטעינה ציבורית, אך אל דאגה. תמיד תוכלו להתקין עמדת טעינה בביתכם הפרטי. 

כמה עולה להתקין עמדת טעינה בבית פרטי?

אף על פי שייתכן שייקח זמן רב עד שתוכלו לטעון את הרכב שלכם בכל סניף איקאה שתבחרו, אין פירוש הדבר שתמנעו את עצמכם משימוש ברכב חשמלי לאורך כל תקופת הזמן הזאת. עליכם להבין כי בתור בעלי רכב חשמלי פתרון הטעינה האידיאלי הוא התקנת עמדת טעינה ביתית לרכב החשמלי שלכם. 

מחיר עמדת הטעינה עשוי לנוע בין 1000 ל- 2000 ש"ח. יתר על כן, ישנם תשלומים נוספים שיהיה עליכם לשלם כמו: התקנת עמדת הטעינה, יצירת תשתית במקרה הצורך ועוד. לפיכך, המחיר הכולל יכול להגיע עד 4000 ש"ח ומעלה.

למה כדאי לכם להתקין עמדת טעינה ביתית וכמה עולה טעינה ביתית?

טעינה ביתית הינה הדרך המשתלמת והנוחה לטעינת הרכב החשמלי שלכם. בין אם ישנה אופציית טעינה ציבורית ובין אם אין כזאת אופציה, חיפוש אחר עמדת טעינה ציבורית תגזול מכם זמן יקר ותעלה לכם יותר כסף מאשר טעינה ביתית. 

כאשר תשתמשו בטעינה ביתית, תוכלו בסוף כל יום לחבר את הרכב שלכם לעמדת הטעינה, ללכת לישון רגועים, ולהתעורר לעוד בוקר עם אנרגייה מלאה, תרתי משמע. מעבר ליתרון זה אשר לבדו גורף את כל הנקודות לזכות השימוש בטעינה ביתית, ישנו יתרון נוסף והוא היתרון הכלכלי. 

בעוד שטעינת הרכב שלכם בעמדה ציבורית תעלה לכם בין 20 ל- 25 אגורות עבור קילומטר, טעינה בעמדה ביתית תעלה לכם בין 10 ל- 15 אגורות לקילומטר. כאשר אנו משווים את שתי דרכי הטעינה אנו רואים כי טעינה ביתית מנצחת ובגדול. אז מדוע עליכם להתחשב בדרך השנייה? מקרי חירום בהם אתם נמצאים בדרכים ועליכם לטעון את הרכב שלכם. 

עמדות טעינה לרכב חשמלי