טעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי

כל מי שעבר לרכב חשמלי וגם מי שלא כבר בטח יודעים כי חווית הנהיגה ברכב חשמלי היא יוצאת דופן ובעיקר שקטה במיוחד. הרכבים אינם מזהמים, אינם מרעישים ובאופן כללי פשוט נעימים וטובים יותר לסביבה.

גם בחניונים התת קרקעיים בהם קיים ריבוי של רכבים חשמליים ניתן מיד לחוש בהבדל, בעיקר בחודשי הקיץ החמים, כאשר החניונים מחניקים במיוחד, אין כמו השקט ששורר בחניון ללא רעשי מנוע פועלים והעדר ריח הפיח שעולה מהאגזוזים.

האם מותר להתקין עמדת טעינה בחניון תת קרקעי?

האם זה חוקי להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי בחניון תת קרקעי? בהחלט כן. מותר להתקין עמדה לטעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי – זה חוקי, מותר וגם בטיחותי. נהגים רבים עדיין חוששים לעשות את המעבר לרכב חשמלי מכיוון שהם מתגוררים בבית משותף עם חניון תת קרקעי.

החדשות הטובות הן שלא קיימת הגבלה כלשהי לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בחניון תת קרקעי. לא מבחינה חוקית ולא מבחינה בטיחותית. כמו כן, לא קיימת שום הגבלה, לא בחניונים פרטיים ולא בחניונים ציבוריים לכניסה של רכב חשמלי מכל סוג שהוא.

הבלבול הגדול בנושא עמדות טעינה בחניונים תת קרקעיים נובע ברובו מאיסור הכניסה הקיים לרכבים המונעים במנועי גז (גפ"מ) לחניונים תת קרקעיים ציבוריים שונים. כפי שניתן לראות כמעט בכל קניון שלט גדול בכניסה האוסר על כניסה של רכב המונע במנוע גז.

בין אם החניון הוא ציבורי או חניון תת קרקעי השייך לבניין משותף, התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי היא יתרון גדול. בעל הרכב החשמלי יהיה רגוע כי בכל בוקר יצא לדרכו עם רכב טעון במלואו ללא חרדת מרחק ואילו בעל חניון ציבורי פותח לעצמו אפיק הכנסה נוסף ובמקביל מעודד כניסה של רכבים נוספים.

עמדת טעינה מנוהלת

עלות התקנת עמדת טעינה בחניון תת קרקעי

המחיר של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בחניון תת קרקעי נע בין 3,000 ל- 6,000 ש"ח. המחיר משתנה בהתאם לגורמים רבים נוספים כמו סוג העמדה, סוג החיבור, המרחק בין עמדת הטעינה ללוח החשמל ובעבודות שדרוג חשמל והכנת התשתית שיש לבצע טרם ההתקנה.

כמו כן על מנת לשמור על בטיחות שאר הדיירים והאסתטיקה של הבניין לעיתים נדרשת עבודה נוספת של חציבה או הסוואה של כבלי החשמל שעלולה לייקר את העבודה. המחיר של עמדת הטעינה עצמה לרוב יהיה בין 2,000 ל- 3,000 ש"ח.

אופן התקנת עמדת הטעינה בחניון תת קרקעי

אופן התקנת עמדת טעינה בחניון תת קרקעי אינה שונה מהתקנה של עמדת טעינה בחניון במפלס הקרקע. ההבדל העיקרי הוא כי לרוב לא קיים חיבור קרוב בין העמדה לבין לוח החשמל ויש להעביר טוואי חוטים ארוך במיוחד. הבדלים נוספים העלולים להשפיע על אופן ההתקנה הוא האם מדובר בחניון פרטי, בחניון בבניין משותף או בחניון ציבורי. בכל אופן ההתקנה תמיד תבוצע על ידי חשמלאי מוסמך בהתאם לתקנות הבטיחות של מנהל החשמל.

נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים
טעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי

טעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי פרטי

במידה ומדובר בחניון פרטי המשמש את הרכב שלכם בלבד, אין שום הנחיות מיוחדות שאתם נדרשים להקפיד עליהם. כל שעליכם לעשות הוא להזמין מתקין מוסמך מטעם החברה או מטעמכם הפרטי על מנת שיערוך סיור מקדים. בסיור זה המתקין יבחן את תשתית החשמל הקיימת ואת המרחק בין לוח החשמל ולנקודת הטעינה.

בהתאם לכך תינתן הצעת מחיר עבור עבודת ההתקנה של עמדת הטעינה. לאחר מכן תוכלו לבחור את סוג עמדת הטעינה (פשוטה, חכמה, מנוהלת וכדומה) בהתאם לשימושים שלכם ולכמות הרכבים החשמליים שנמצאים בביתכם.

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

טעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי בבית משותף

ישנם נהלים לגבי התקנת עמדת טעינה בחניון בבניין משותף ויש צורך להיצמד למספר כללים:

  1. אישור ועד הבית במקרה בו מדובר על התחברות ללוח החשמל המשותף בבניין.
  2. בדיקת אספקת החשמל בבניין ושדרוגו במידת הצורך.
  3. התקנת מונה נפרד לצרכי התחשבנות כספית מול וועד הבניין.
  4. התקנת עמדת טעינה באופן בטיחותי שאינו פוגע או מסכן את שאר דיירי הבניין.
  5. שמירה על אסתטיקה ומינימום פגיעה בחזות הבניין.
  6. כיסוי ביטוחי לבניין במקרים של נזק או שריפה.

במקרה בו החיבור מתבצע ישירות למונה הפרטי של בעל הרכב, יש להקפיד על כל כללי הבטיחות והאסתטיקה בעת ההתקנה, לרוב הכיסוי הביטוחי של הדירה יכסה גם את עמדת הטעינה המחוברת בחשמל אל הדירה, אך יש לוודא זאת מול חברת הביטוח.

כמו כן במידה ועמדת הטעינה תהיה משותפת עבור מספר דיירים בבניין, יש לבחור בעמדת טעינה מתאימה, כמו עמדת טעינה מנוהלת וחכמה אשר מקשרת בין עמדות הטעינה ומנהלת את אספקת החשמל בצורה אופטימלית לצורך מניעת עומסים.

טעינת רכב חשמלי בחניון תת קרקעי ציבורי

במידה ומדובר בחניון בבעלות פרטית המשמשת את הציבור הרחב, מומלץ מאוד להתקין עמדות טעינה המקושרות ביניהן ומתופעלות מרחוק. העמדות החכמות מאפשרות ניטור ופתרון תקלות מרחוק. דבר התורם לבעל החניון לבצע התאמות במידת הצורך, כמו שדרוג של רשת החשמל או הוספת עמדות טעינה נוספות.

העמדות מחוברות לנקודת החשמל הפרטית של בעל החניון או למונה חשמל משותף של הבניין כולו. במקרה זה יותקן מונה נפרד, בנוסף המערכת תדע לנטר את כמות הטעינה שהתבצעה. ההתקנה תתבצע בצורה בטיחותית על ידי חשמלאי מוסמך בלבד ובהתאם לתקנות החשמל.

הריבוי ההולך וגובר של עמדות טעינה בחניונים תת קרקעיים, תעודד בעלי רכבים חשמליים להגיע ולהשתמש בשירותי החניון לעתים תכופות יותר.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי