נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים

נכון להיום, התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבית משותף הינו אחד החסמים העיקריים המעכבים את התפתחות תחום הרכבים החשמליים בישראל. כאשר חלק בלתי מבוטל מכלל בעלי הרכבים החשמליים מתגוררים בבתים משותפים. 

חוק ההסדרים החדש שעתיד להיכנס כבר השנה מכין את התשתית למעבר לרכב חשמלי בישראל. החוק לגבי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף, קובע כי כל דייר בבניין משותף יהיה רשאי להתקין תשתית לצורך הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי, ללא צורך בהסכמת יתר הדיירים.

אלו תקנות רכב חשמלי שלפיהן אין צורך באישור מוועד הבית עבור התקנה של עמדת טעינה פרטית שתחובר ישירות למונה הפרטי של בעל החנייה דרך הרכוש המשותף. בכל הנוגע לעמדות טעינה, באופן כללי הסוגייה מתחלקת לשניים: האם קיימת חנייה פרטית או משותפת. כאשר בכל אחד מהמקרים את הפתרון לסוגייה ניתן לבצע במספר דרכים.

  להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
  077-804-5600

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  עמדת טעינה בחנייה פרטית רשומה בטאבו

  כאשר מדובר על חנייה פרטית שרשומה על שמכם בטאבו, ישנם 2 פתרונות אפשריים.

  עמדת טעינה בחניון תת קרקעי

  עמדת טעינה המחוברת לארון החשמל של הדייר

  במקרה בו מדובר בחנייה פרטית של הדייר, והחנייה הינה חנייה פרטית, כלומר רשומה כחוק בטאבו על שם בעל הדירה בבית המשותף יש לבצע מספר פעולות טרם ההתקנה:

  1. הודעה לועד הבית, 15 יום לפחות טרם ההתקנה.
  2. התקנה של העמדה באופן בו חזות הבניין לא תפגע.
  3. ההתקנה תתבצע על ידי חשמלאי מוסמך ובהתאם להוראות הבטיחות בחשמל.
  4. ההתקנה אינה תפגע באופן השימוש של הדיירים האחרים ברכוש המשותף.

  במקרה זה אין צורך להמתין לאישור מוועד הבית של הבניין אלא להודיע על ההתקנה שעתידה להתבצע על מנת למנוע אי נעימות ולאפשר לשאר דיירי הבניין להתארגן בהתאם במידת הצורך.

  שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
  לחצו כאן לפרטים נוספים!
  YouTube video

  עמדת טעינה המחוברת למערכת החשמל של הבניין

  במקרה בו קיימת חנייה פרטית המוסדרת בטאבו, אך לא ניתן להתחבר ישירות למונה הפרטי ויש צורך לבצע את ההתחברות אל המונה המשותף של הבית המשותף. במקרה זה, הסכם התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בא לידי ביטוי בצורות הבאות:

  1. יש לפנות לוועד הבית בבקשה לקבלת היתר להתקנת עמדת טעינה המחוברת למונה המשותף בבניין.
  2. על ועד הבית להגיב תוך 25 יום לגבי תהליך ההתקנה, מיקום, אופן ההתקנה ובעניין ההתחשבנות הכספית והמודל בו הוא יתבצע.
  3. דיירי הבית המשותף יכולים לערער על ההחלטה ולדרוש לשנותה על ידי פנייה למפקח על המקרקעין, פנייה זו תתבצע תוך 30 יום מיום ההחלטה של ועד הבניין.
  4. במידה ולא הוגשה התנגדות מטעם דיירי הבניין ניתן לבצע את ההתקנה תוך 45 יום, הדייר יוכל להתחבר אל המונה המשותף ותתוקן עמדת טעינה.

  כיום כחלופה להתחברות ללוח החשמל המשותף בבניין, ניתן להתקין עמדת טעינה מנטרת. בנוסף ניתן לרכוש שקע טעינה עם מונה חשמל נפרד.

  עמדת טעינה בחנייה שאינה רשומה בטאבו

  במידה ולא קיימת חנייה פרטית הרשומה בטאבו, יש צורך להתקין עמדת טעינה ציבורית המשותפת לכלל דיירי הבניין. מצב זה אינו מוסדר כיום בחוק והתיקון החדש של חוק ההסדרים אינו חל עליו. מצב זה עשוי להיות בעייתי יותר עבור בעל הרכב אשר תלוי בהחלטתם של רוב הדיירים.

  במקרים אלו המצב האידיאלי הוא כי נטל ההתקנה יתחלק בין כלל הדיירים או בין כל אלו המחזיקים בבעלותם רכב חשמלי. באופן כללי פתרון למצב זה דורש את נכונות הוועד ודיירי הבניין להנגיש את הבניין לתחבורה חשמלית.

  1. טרם ההתקנה יש לבצע בדיקה של הגבלת ההספק החשמלי לצורך הזנת העמדה ממונה החשמל המשותף בבניין.
  2. במידה וקיימת מגבלת הספק יש לבצע התקנה של עמדת טעינה בהספק חשמל מתאים.
  3. ההתקנה תהיה באישור והסכמה של וועד הבניין.
  4. ההתחשבנות הכספית תתבצע בין וועד הבניין אל מול החברה המפעילה של עמדת הטעינה.
  5. חשוב להקפיד על מערכת ניהול עומסים בכדי לאפשר שימוש במספר עמדות טעינה בו זמנית, ללא חשש מעומס יתר על תשתית החשמל הקיימת.
  6. וועד הבניין יקבע את מודל התשלומים עבור הטעינה בהתאם לשיקול דעתו.
  7. התשלום עבור הטעינה יתבצע ישירות לוועד הבניין והוא זה שיתחשבן אל מול החברה המספקת את שירותי הטעינה.

   להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
   077-804-5600

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   ביטוח עמדת טעינה לרכב חשמלי

   חשוב מאוד לדאוג לכיסוי ביטוחי לרכוש המשותף בבניין, בעיקר לאחר התקנת עמדת טעינה לרכב. עמדות הטעינה אינן כלולות בביטוח הרכב, מאחר ואינן נחשבות לחלק מהותי מהרכב. לא מומלץ להסתמך על המזל בכל הקשור לאסונות ותקלות חשמל שעלולות להסתכם בנזקים של מאות אלפי שקלים, בעיקר כאשר מדובר בבניין משותף.

   באופן עקרוני פוליסת הדירה שלכם כוללת כיסוי ביטוחי גם לעמדות הטעינה כחלק ממתקני החשמל המחוברים אליה בדרך קבע. מומלץ מאוד לא להסתמך על כך באופן אוטומטי ולוודא זאת מול חברת הביטוח.

   שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
   לחצו כאן לפרטים נוספים!
   YouTube video

   תחילה יש לעדכן את החברה המבטחת את הרכוש המשותף בבניין בכך שמתבצעת הכנת תשתית והתקנה עמדת טעינה, כך שבמקרה של נזק הם לא יוכלו להתנער מאחריות. ייתכנו פערי מחיר בביטוח בעקבות השינוי בסיכון, אם אין לכם כלל ביטוח מבנה, זה הזמן לעשות.

   כבר קרו מספיק מקרים בארץ ובעולם בהם בניינים התלקחו וכלל דיירי הבניין היו מחויבים להתחלק בהוצאות תיקון נזקי השריפה. ברוב המקרים חברת הביטוח תדרוש ביצוע של בדיקות שנתיות של מהנדסי חשמל ותיעוד של בדיקות תקינות תקופתיות למערכות האש בבניין.

   נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים

   שינוי חוק המקרקעין בנוגע לעמדות טעינה

   על מנת להנגיש ולפתח את נושא התחבורה החשמלית בישראל, המדינה החליטה על הסדרי חוק חדשים אשר יחייבו כל בית משותף חדש שיבנה עם תשתית בסיס מותאמת להתקנת עמדות טעינה לרכבים חשמליים. חוק זה יחסוך עלויות רבות לדיירי הבניין אשר ברוב המקרים הנטל הכלכלי בהתקנת עמדת טעינה והכנת התשתית נופל עליהם.

   מהלך זה יבטיח תשתית מתאימה כדי להתקין עמדות טעינה בכל בית משותף במקומות כמו החניון התת קרקעי לדוגמא, וכל זה ללא הצורך של קבלת אישור משאר דיירי הבניין. הקבלנים הם אלה שיספגו את עלויות הכנת התשתית הזניחות, בעיקר כאשר מדובר בפרויקטים גדולים, מה שיחסוך לדייר הוצאה כלכלית של אלפי שקלים. 

   שאלות נפוצות

   מה המחיר של עמדת טעינה לרכב חשמלי?

   המחיר של עמדת טעינה הוא בין 2,500 ל- 3,500 ש"ח בהתאם לסוג העמדה והיכולות שלה. המחיר לא כולל את עלות ההתקנה של עמדת הטעינה.

   כמה עולה להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי?

   המחיר של התקנת עמדת טעינה משתנה בהתאם למיקום ולצורך הספציפי של כל מקום. באופן כללי התקנה בסיסית עולה בסביבות 2,500 ש"ח אבל במידה וישנו צרכים נוספים, המחיר יכול להיות גבוה יותר.

   כמה עולה להטעין רכב חשמלי?

   המחיר של טעינת רכב חשמלי נמדד על ידי יחידת האנרגיה קילוואט־שעה. עלויות הטעינה משתנות בין רכב לרכב, אבל באופן כללי ניתן לומר שהעלות הממוצעת היא 95 ש"ח לכל 1,000 ק"מ. כך שאם לדוגמא אתם נוסעים 15,000 ק"מ בשנה, עלות הטעינה של הרכב החשמלי שלכם תהיה בערך 120 ש"ח לחודש.

   כמה זמן לוקח להטעין רכב חשמלי?

   זמן טעינה של רכב חשמלי משתנה לפי מספר גורמים: קיבולת סוללה, הספק עמדת הטעינה וההספק המקסימילי של הרכב עצמו. באופן כללי ניתן לומר שעל ידי טעינת AC סטנדרטית משך הטעינה הוא בין 5 ל- 9 שעות. כאשר מדובר בטעינה מהירה מסוג DC זמן הטעינה מתקצר משמעותית ולרוב יהיה בין 20 דקות לחצי שעה.

   כמה עולה להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?

   עלות ההתקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף לרוב עולה בין 2,500 ל- 6,000 ש"ח. לרוב חניית הרכב החשמלי אינה נמצאת קרוב לוח החשמל ולכן העלויות משתנות בהתאם למרחק ולאורך קו החשמל שצריך להעביר. כמו כן יכולים להיות עלויות נוספות במקרים שבהם ישנו צורך לבצע חציבה, קידוח והעברת קו חשמל למרחקים גדולים.

   איך מתקינים עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?

   התקנת עמדת טעינה בבית משותף משתנה מאוד בין בניין לבניין, כאשר ישנה חשיבות רבה לשאלה: האם החנייה רשומה על שמכם בטאבו? במידה והחנייה אכן רשומה על שמכם, תהליך ההתקנה יהיה פשוט יחסית. במידה ואין לכם חניה שרשומה על שמכם בטאבו, ישנו צורך להגיע להסכמות עם ועד הבית ודיירי הבניין.

   אלמוג קינן

   כותב המאמר: אלמוג קינן

   כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

   עמדות טעינה לרכב חשמלי