מערכת ניהול עומסים לעמדות טעינה לרכב חשמלי: DLM

עמדות הטעינה לרכב החשמלי אינן דורשות חד וחלק את קיומה של מערכת לניהול עומסים, אך המערכת הזו יכולה להפוך את הטעינה בעמדת הטעינה למהירה בהרבה ולמנוע קצרים ומקרים מיותרים בהם תיאלצו לתקן את עמדת הטעינה. מערכת ניהול העומסים מציעה פתרון יעיל ויחיד במינו לניהול ההספקים החשמליים בעמדת הטעינה ומספקת בטיחות יתרה מפני פגימה בתקינות עמדת הטעינה או הרכבים החשמליים במחוברים אליה.

לרוב מערכת ניהול עומסים (DLM) נמצאת בשימוש במקומות כמו בתים משותפים, שם ישנו צורך בבקרה וניהול הצריכה השוטף של עמדות הטעינה השונות. מערכת ניהול העומסים מספקת שליטה מלאה על כלל עמדות הטעינה ובכך דואגת לתפקוד שוטף ויציב.

מה זו מערכת ניהול עומסים לעמדות טעינת רכבים חשמליים

מערכת ניהול העומסים, בהקשר לעמדות טעינת רכבים חשמליים מתייחסת לאופטימיזציה של עומסי הטעינה של הרכבים החשמליים. המערכת מוודאת כי החשמל יתחלק באופן שווה בין כל הרכבים הטעונים במקביל ושהטעינה מתרחשת בנפח מקסימלי בכל פעם שיש קיבולת מספקת.

כאשר קיימות מספר קטן של עמדות טעינה לרכבים חשמליים כמו בבית פרטי בו ישנם רק 2 רכבים חשמליים, המערכת לניהול עומסים לא נחוצה באופן חד משמעי. אך כאשר מדובר בעמדות טעינה מרובות בבנייני קומות, או מרכזים מסחריים שבזמן הטעינה יכולות להיות גם 4 או יותר רכבים מחוברים, המערכת לניהול עומסים הופכת הכרחית. 

YouTube video

יתרונות מערכת ניהול העומסים 

מעבר להגברת קצב הטעינה של הרכבים החשמליים למערכת ניהול העומסים יתרונות אחרים, לדוגמא:

  • מנטרל את עומס היתר – המערכת לניהול העומסים הופכת את עומס היתר על עמדת הטעינה לכמעט בלתי אפשרית. 
  • הגבלת עומס הטעינה– הגבלת עומס הטעינה הכולל מגנה על רשת החשמל המקומית. 
  • שיתוף עומס הטעינה – שיתוף עומס הטעינה מאפשר למערכת להוזיל משמעותית את עלויות החשמל בעמדת הטעינה.

כיצד מנוהלת המערכת לניהול עומסים? 

מערכת ניהול העומסים עובדת בעזרת מערך אחורי חכם אשר מתוכנת לספק נתונים בכל זמן מכל הרכבים החשמליים הנטענים ולהתריע מבעוד מועד לגבי אירועי טעינה שונים ישירות לאדם המופקד על מערכת ניהול העומסים.

המערכת, מחוברת לענן, וניתן לנהל אותה בהסתמך על אותות שונים המתקבלים מהמערכת כמו אספקת האנרגיה המשתנה, כמות כלי הרכב המחוברים למטען, צריכת החשמל המקומית ושימוש במכשירי חשמל נוספים. כך המערכת מסוגלת בעצם ליצור סביבה יציבה ויעילה יותר של טעינת הרכבים החשמליים. 

החשיבות שבאיזון עומס הטעינה 

איזון עומס הטעינה, מאפשר לנו להטעין מספר רב של רכבים חשמליים, במהירות מרבית ולהגן על הנתיך הראשי. מערכת ניהול העומסים מאפשרת למנהל העומסים לראות את חלוקת האנרגיה בזמן אמת, ולנהל את חלוקת האנרגיה באופן אפקטיבי שיאפשר לנו לשלוח פחות או יותר אנרגיה לעמדת טעינה מסוימת. איזון אנרגיה מעניק בטיחות יתרה לתקינות עמדת הטעינה, שתיקונה עולה לא מעט כסף ומאפשרת טעינה בטוחה ומהירה. 

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי