תשתית לרכב חשמלי – האם הבית שלכם מתאים?

כל בעל רכב חשמלי כבר יודע, במוקדם או במאוחר יהיה עליו לפעול למען התקנת עמדת טעינה בביתו. התקנת עמדת טעינה ביתית בחניה שלכם היא הדרך הטובה ביותר להבטיח לכם טעינה זמינה, נוחה, ומשתלמת הרבה יותר מכל דרך טעינה אחרת שקיימת בשוק. אך האם אפשר להתקין עמדת טעינה בכל בית ובמה בכלל כרוכה ההתקנה? אז כיום כמעט בכל בית ניתן להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי ויש לבצע מספר פעולות על מנת להוציא תהליך זה לפועל.

בדיקת מערכת החשמל הביתית שלכם ושיפורה במידת הצורך

בטרם תחליטו לקדם את התקנת עמדת הטעינה בפועל, עליכם לוודא כי מערכת החשמל הביתית שלכם מספיק חזקה ויכולה לשאת עומסי חשמל מסוג זה. כידוע, עמדת טעינה ביתית מצריכה עבודה גבוהה של מערכת החשמל הביתית ולכן עליכם להתייעץ עם חשמלאי מוסמך בטרם תחליטו לרכוש עמדת טעינה, ואף לעיתים יהיה עליכם לבצע שיפורים במערכת החשמל שלכם לצורך התקנת עמדת הטעינה ומניעת פגיעה במערכת החשמל הביתית שלכם.

 • יש לציין כי עליכם לוודא כי במקרה שעמדת הטעינה עתידה להיות מותקנת בחוץ, עליכם לוודא כי עבודת התשתית נעשית בצורה בה תהיה הגנה מפני מים אשר עלולים לשבש את מערכת הטעינה.

התקנת עמדת טעינה בבית פרטי 

המקרה הפשוט ביותר הוא הקמת תשתית לצורך התקנת עמדת טעינה בבית פרטי. במידה שאתם גרים בבית פרטי, תוכלו (על ידי בעל מקצוע) להתחבר ללוח החשמל הפרטי שלכם לצורך הקמת עמדת הטעינה. במקרים מורכבים אף יותר, בהם לא ניתן להתחבר ללוח החשמל הפרטי שלכם, יהיה עליכם לפנות לחברת החשמל במטרה להכין תשתית מתאימה להתקנת עמדת הטעינה.

כיצד מתבצע תהליך יצירת התשתית על ידי חברת החשמל?

 • בראש ובראשונה צרו קשר עם חברת החשמל והצהירו כי בכוונתכם להזמין קו למטרת טעינת רכב חשמלי.
 • לאחר שיצרתם קשר עם חברת החשמל היא תשלח אליכם סוקר לצורך בדיקה של אזור ביצוע העבודה והתרשמות כיצד יש לבצע אותה.
 • לאחר מכן, יצירת התשתית תוכל להתבצע בהתאם להנחיות הסוקר.
 • בסיום ביצוע עבודות התשתית על ידי חשמלאי מוסמך, ידווח בעל המקצוע לחברת החשמל. חברת החשמל תשלח אליכם נציג מטעמה לביקורת העבודה, התקנת מונה חשמל ואישור התהליך.

התקנת עמדת טעינה בבית משותף

במידה שאתם גרים בבניין משותף ורוצים להתקין עמדת טעינה לרכב שלכם, עליכם להתחשב במספר גורמים. ראשית, אם יש לכם חניה פרטית רשומה על שמכם, תוכלו לבצע התקנת עמדת טעינה בבית משותף אשר תתחבר לארון החשמל הפרטי שלכם. כל זאת כמובן לאחר שבדקתם כי מערכת החשמל יכולה להכיל עמדת טעינה לרכב חשמלי.

עליכם לבצע 4 שלבים בטרם תיגשו למלאכה

 • מסרו הודעה לועד הבית כ-15 ימים לפני ההתקנה.
 • ודאו כי כל התהליך והתוצאה הסופית לא יפגעו בחזות הבניין.
 • התקנת עמדת הטעינה והתשתית תתבצע על ידי חשמלאי מוסמך בלבד, ובהתאם לנהלי הבטיחות של חברת החשמל.
 • שימוש דייר הבניין ברכוש הבניין המשותף לא יפגע כלל כתוצאה מהתקנת עמדת הטעינה.
שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
לחצו כאן לפרטים נוספים!
YouTube video

התקנת עמדת טעינה כאשר אין באפשרותכם להתחבר לארון החשמל הפרטי שלכם

ישנם מקרים בהם לא תוכלו להתחבר לארון החשמל הפרטי שלכם. אל דאגה, תוכלו להתחבר לארון החשמל המשותף לכלל דיירי הבניין. במקרה זה חובה עליכם לקבל אישור מדיירי הבניין ועליכם לבצע 4 פעולות בטרם תפנו להתקנת עמדת הטעינה בפועל.

 • השלב הראשון הוא להגיש בקשה לוועד הבניין ולפרט בה כי ברצונכם להתחבר ללוח החשמל המשותף של כלל דיירי הבניין לצורך הקמת עמדת טעינה פרטית לרכב שלכם. נסו להציג את היתרונות של הקמת עמדת טעינה בבניין ובמקרה בו ישנם שכנים נוספים בעלי רכב חשמלי, הציעו לפעול בשיתוף פעולה.
 • מרגע הגשת הבקשה לוועד הבניין יש 25 ימים להגיב עליה בחיוב או בשלילה.
 • לאחר החלטת ועד הבית לאשר לכם להמשיך לפעול, יתר השכנים רשאים לערער על ההחלטה תוך 30 ימים באמצעות פנייה למפקח הרישום על המקרקעין.
 • במקרה בו ועד הבית אישר את הבקשה ואין מתנגדים נוספים, יש לכם אור ירוק להשלמת התהליך.
אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי