מס על רכב חשמלי – המדריך המלא

כפי שכבר כולנו יודעים, מחירי רכבים בישראל יקרים בצורה קיצונית ונכון להיום, מחירי הרכבים בישראל הם מהגבוהים בעולם. חשבתם פעם מדוע אותו רכב במקום אחר יעלה לכם כמעט חצי מחיר? התשובה היא "מס רכישה". בישראל ישנו מס רכישה אשר עומד על 83% והוא זה שגורם לרכב בישראל להיות כל כך יקר. 

מנגד, מדינת ישראל הפחיתה את תשלומי המס ברכישת רכבים שונים דוגמת רכבים היברידיים ורכבים חשמליים. זאת במטרה לעודד את ציבור הנהגים לעבור לשימוש ברכבים חשמליים השומרים על איכות הסביבה. מעבר לכך, במקרים מסוימים תזכו להחזרי מס בגין שימוש ברכב חשמלי.

מס רכישה עבור רכב חשמלי

מדינת ישראל אכן מעודדת אותנו לעבור להשתמש ברכב חשמלי. הפחתת פליטת גזים מזהמים בעת נסיעה, שימוש בחשמל ולא בדלק, נסיעה שקטה על פני רועשת, אלו רק יתרונות מעטים בשימוש ברכב חשמלי. 

התמריץ הגדול ביותר שמדינת ישראל נותנת לרוכשי הרכב החשמלי הוא הנחה משמעותית במס הרכישה והחזרי מס למשתמשים ברכב חשמלי במקום עבודתם. עד שנת 2023 מס הרכישה עבור רכב חשמלי עמד על 10% בלבד. זוהי הנחה משמעותית המוזילה את מחיר רכישת הרכב בצורה משמעותית.

לצערנו, הטבות מסוג זה הן לא לנצח ועל פי הנתונים, עוד השנה עשוי מס הרכישה להגיע ל-20% ובשנת 2024, אף ל-35%. עלייה זו תייקר את מחירי הרכבים החשמליים בצורה משמעותית, אך למזלנו ישנם דיונים בנושא וההתייקרות עוד לא יצאה לפועל.

שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
לחצו כאן לפרטים נוספים!
YouTube video

החזרי מס למשתמשים ברכב חשמלי במקום העבודה

תמריץ נוסף אותו נותנת המדינה למשתמשי הרכב החשמלי בא לידי ביטוי בהחזרי המס עבור משתמשי רכב חשמלי במקום העבודה. כל שכיר המקבל רכב צמוד ממקום עבודתו יודע כי הוא משלם עבור הרכב מס שימוש בכל חודש. גובה המס נגזר מאחוז מסוים ממחיר הרכב בו הוא נוסע. מס זה הינו חלק בלתי נפרד מניכויי המס החודשיים אותם אתם משלמים בכל חודש.

במידה שתבחרו להשתמש ברכב חשמלי או היברידי, תזכו לקבל החזרי מס חודשיים עבור בחירה זו. החזרים אלו יכולים להגיע ל-1000 ש"ח בחודש ובמידה שאתם משתמשים ברכב היברידי תהיו זכאים להחזרי מס בשווי 500 ש"ח בכל חודש.

חשוב לציין כי גם אם עד היום נסעתם במקום עבודתם ברכב חשמלי ולא קיבלתם החזר מס לרכב חשמלי, אתם זכאים לקבל החזר זה בדיעבד, עד 6 שנים אחורה, על אף שלא ידעתם על הטבה זו עד היום.

כיצד מקבלים החזר מס עבור שימוש ברכב חשמלי?

לאחר שהבנתם לאן פני השוק מועדות ומהן ההטבות שאתם זכאים להן, הגיע הזמן לגלות כיצד מוציאים את המידע החשוב הזה מהכוח אל הפועל. פשוט מאוד, החזר מס לרכב החשמלי עובד בדרך פעולה דומה לכל החזרי המס שאנו זכאים לקבל מרשות המיסים.

פירוש הדבר הוא שעליכם למלא טופס עבור כל שנה בה שילמתם מס עבור הרכב החשמלי שלכם, להצהיר בטופס על ההכנסות שלכם, ההוצאות ומדוע אתם זכאים להחזרי מס. את הטופס ניתן להגיש גם באופן פיזי וגם באופן מקוון. לאחר קבלת אישור על ידי רשות המיסים תהיו זכאים לקבל את החזרי המס לאחר מספר חודשים. 

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי