האם אפשר לטעון רכב חשמלי בגשם?

נהיגה ברכב חשמלי היא דרך מצוינת להוריד את טביעת הרגל הפחמנית שלך ושל המשפחה שלך ולסייע בהגנה על הסביבה. ללא אדי גז, נפט או דלק, רכבים חשמליים נקיים והם גם אפילו חוסכים לך כסף. מה שרבים לא מבינים הוא שאתה יכול לטעון את הרכב החשמלי שלך בכל תנאי מזג האוויר גם כשיורד גשם.

פעם חשבו שטעינה של מכונית חשמלית בתנאים רטובים אינה בטוחה, אך בשנים האחרונות אנחנו רואים שזה לא כך. טעינת רכב חשמלי אפילו בגשם הפכה בטוחה מספיק לשימוש יומיומי. אם אתה רוצה ללמוד כיצד להטעין את הרכב החשמלי שלך בבטחה בתנאים רטובים, כך שתוכל לנהוג ללא דאגות בימים גשומים, בצע את הפעולות הבאות:

1. השתמש בשקע מקורקע בקרבת מקום

ההימור הטוב ביותר שלך להימנע מבעיות בעת טעינת הרכב החשמלי שלך בתנאים רטובים הוא להשתמש בשקע מחובר לאדמה שנמצא בקרבת מקום או אפילו בתוך החניה הפרטית שלך. מבלי להשתמש בחיבור קרקע בפנים שבו מים מבחוץ לא יגעו בו, אתה מסתכן בסכנת חשמל מפגיעות ברקים או חיווט פגום במוסך.

2. אל תשאיר את הרכב שלך מחובר לחשמל

השארת המכונית החשמלית שלך מחוברת למטען בתנאים רטובים עלולה להיות מסוכנת מכמה סיבות, כולל העובדה שמים יכולים לחלחל דרך הפקק ולעשות את דרכם אל הרכיבים הפנימיים של המכונית שלך. הדבר עלול לפגוע במערכת האלקטרונית של הרכב שלך ולהוביל לבעיות גם בתוך המנוע, ולכן עדיף לנתק את החשמל לאחר שתסיים לטעון. 

שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
לחצו כאן לפרטים נוספים!
YouTube video

עם שלבים אלה, אתה יכול להיות סמוך ובטוח בידיעה שלא תיתפס במזג אוויר גרוע כשיגיע הזמן להטעין. אם תבצע את השלבים הבאים, תוכל לטעון את הרכב החשמלי שלך גם כשיורד גשם.

האם מטעני רכב חשמלי הם עמידים למים?

עם יותר ויותר יצרניות רכב שמצטרפות למערכה, אין זה מפתיע שעמדות טעינה הופכות כעת לזולות בהרבה. אבל עם המחיר יכולה להגיע גם אי נוחות. אם אתה גר באיזשהו מקום שבו הגשם מהווה בעיה, כדאי לדעת אם תחנת הטעינה לרכב החשמלי שלך באמת תחזיק מעמד מתחת לכל המים האלה.

האם אוכל להשתמש במטען רכב חשמלי בחוץ?

מטען לרכב חשמלי הוא כמעט בוודאי עמיד במזג אוויר מספיק לשימוש בחוץ. ישנם מספר יצרנים של מטענים בדירוג חיצוני בשוק, שרבים מהם אף מיועדים לסביבות קשות כגון חניונים מושלגים או חשיפה לאוויר מלוח חופי.

באופן כללי, התשובה היא כן. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כמה נקודות עיקריות:

1. ניתן להרכיב עמדות טעינה בתוך הבית או בחוץ – אך עליך תמיד לאשר שלרשותך עמידות זו היא לפני ההתקנה. ייתכן שחלק מהיחידות עדיין אינן מתאימות לשימוש חיצוני גם אם הן עמידות במזג אוויר מספיק להרכבה חיצונית.

2. אפילו ליחידות העמידות ביותר יש מגבלות – במיוחד באזורים בהם מים מצטברים לעתים קרובות ויוצרים שלוליות. במילים אחרות, עמידות למים אינה תחליף לאיטום. אם נראה שיש ביחידה שלך בעיה להתמודד מול מי גשמים שהצטברו, ייתכן שהיא תצטרך איטום אחרי הכל.

3. רוב עמדות הטעינה לרכב חשמלי מגיעות עם כבל המחובר כברירת מחדל – אך חלק מהכבלים אינם עמידים בפני מזג אוויר וייתכן שיזדקקו למגן כבל מיוחד באקלים רטוב. כבל לכל מזג אוויר הוא חובה.

התלונה השכיחה ביותר על עמדות טעינה עם אשר ממוקמות בחוץ היא שיש להן כבלים שלא יכולים לעמוד בפני המרכיבים. בפרט, לעתים קרובות לא ניתן להשתמש בהם כאשר יורד גשם או שלג בשל בעיות בחדירת מים.

עם זאת, כמעט כל הדגמים מגיעים עם שקעים מפלסטיק קשיח עבור תיבת החיבור שכבר מותקנת – כך שתוכל למעשה להוסיף כבל משלך ללא קושי רב. כדי להגן על תחנת הטעינה של הרכב החשמלי שלך מפני גשם ושלג, חפש מכסה כבל מתאים בחנות החומרה המקומית שלך.

מה לגבי המטען עצמו?

חלק מהיצרנים כוללים הגנה לכל מזג אוויר – במילים אחרות, חסינת מזג אוויר מלאה של תחנת הטעינה עצמה ושימוש בשקע עם ניקוז פנימי. היתרון כאן הוא שהוא מגן לחלוטין על הכבל שלך מפני חדירת מים מבלי להוסיף נפח או משקל ליחידה. 

עם זאת, וודא שלא השתמשו בשקית ניילון דקה סביב היחידה – אלה רק מוסיפים נקודת נוספת אשר לא יעמדו בגשם כבד לאורך זמן. 

עמדת טעינה של טסלה מוגנת על ידי דש פלסטיק מוצק. זה מגן על הכבלים הפנימיים ממים, לכלוך ופסולת – אך הוא אינו אטום בפני מזג אוויר כדי להתמודד עם טבילה מתמדת או גשם כבד.

מה לגבי יחידת חוץ?

ישנם למעשה דגמים של מטענים לרכב חשמלי שהם עמידים במים לחלוטין, המיועדים במיוחד לשימוש חיצוני. יחידות אלה מעוצבות עם פגושים כבדים מסביב לכל צידי היחידה, יחד עם מכסים על כל אזורים עדינים כגון גישה לכבל – מה שמבטיח ששום דבר לא יכול לחדור להגנה שלהם. 

אם אתה גר במקום מושלג או גשום במיוחד, זו יכולה להיות האפשרות הטובה ביותר להוספת הגנה נוספת מפני חדירת מים.

לסיכום, השורה התחתונה היא שאם עמדת הטעינה שלך מגיעה עם כבל סטנדרטי, אתה יכול להגן עליה בקלות בעזרת מכסה כבל כדי לשמור על מים בחוץ. אם לא, חפש דגם לכל מזג אוויר המוגן לחלוטין מפני האלמנטים, ושוב, וודא שהוא מגיע עם כבל עמיד למים כבד. ואם המטען שלך יוצא החוצה במזג אוויר רטוב, הקפד להעלות אותו במקום כלשהו בו אין מים עומדים.

האם תחנות טעינה לרכב חשמלי עמידות במים? התשובה הקצרה היא "כן" – אך תמיד בדוק את הוראות היצרן לפני התקנת עמדת הטעינה (או שאל אותם ישירות). גם אם היחידה שלך אמורה להיות עמידה במים או במזג אוויר לשימוש חיצוני, הקפד לקרוא על הדרך הטובה ביותר לטפל בה.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי