ביטוח עמדת טעינה לרכב חשמלי

הפיכתו של הרכב החשמלי למוצר צריכה זמין היא אחת הבשורות המהפכניות בתחום האנרגיה הירוקה והמעבר משימוש בדלק ל- 100% של אנרגיה חשמלית עבור אחד הצרכים המשמעותיים ביותר לאד‏ם – תחבורה. יחד עם זאת, עולם הרכבים החשמליים יצר אתגרים נוספים הנגזרים מהצורך להתקין עמדת טעינה בסמוך לחניית הרכב, שאחד מהם הוא ביטוח לעמדת הטעינה.

כמה עולה ביטוח לרכב חשמלי?

התשובה לשאלה כמה עולה ביטוח לרכב חשמלי היא פונקציה של היקף הכיסוי הביטוחי. לצד הכיסוי המוכר של כיסוי עלות נזקים לרכב, שיפוי בגין גניבה וכיסוי נזקים לצד ג', ניתן לכלול באופן מפורש בפוליסת הביטוח גם רכיב המתייחס לעמדת הטעינה של הרכב. 

  להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
  077-804-5600

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  האם הביטוח של הרכב החשמלי מכסה גם את עמדת הטעינה?

  הביטוח של הרכב החשמלי עצמו אינו כולל את עמדת הטעינה. הביטוח מכסה את מכלול הנזקים שעשויים להיגרם לרכב כתוצאה משימוש בו. מסיבה זו, ביטוח עמדת הטעינה הוא רכיב נפרד אשר יש לתת אליו את הדעת לאחר השלמת התקנת העמדה, וזאת על מנת ליהנות מכיסוי ביטוחי כולל אשר מכסה כל אירוע הנוגע לטעינת הרכב באופן עצמאי.

  התקנת עמדת טעינה על ידי גורם מוסמך

  בעלי רכבים חשמליים אשר חפצים בהתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי, נדרשים לעשות כן על ידי מתקין עמדות טעינה מקצועי שמוגדר על פי תקנות החשמל (רישיונות) כחשמלאי מוסמך. ישנם מספר כללי זהירות החלים על כל עמדה, וקיים צורך בביצוע ביקורת ביחס לתקינות העמדה אחת למספר חודשים. לצד בדיקות התקינות, קיין צורך לבטח את העמדה וזאת ממספר טעמים. 

  צרכי הביטוח של בעל עמדה המצויה בסמוך לבית פרטי

  התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בסמוך לבית פרטי, היא הליך פשוט מבחינה טכנית ואינה מצריכה אישור ועד הבית להתקנת עמדת טעינה כפי שנדרש לעיתים בבתים משותפים, אולם גם עמדה אשר הותקנה על פי כל כללי הבטיחות עשויה להינזק מסיבה כלשהי ולגרום נזק לסביבתה, היות שמדובר במכשיר המעביר דרכו זרם חשמלי בעוצמה גבוהה. 

  עמדה המצויה בסמוך לבית פרטי עשויה להינזק ולהצריך תיקון או במקרים מסוימים אף החלפה שעשויה לעלות כסף רב, והיא עשויה לגרום נזק לרכב עצמו ולסביבת החניה. מסיבה זו, ניתן לבטח את העמדה במסגרת ביטוח שיחול הן על נזק לרכב, הן על נזק לעמדה והן על נזקים לבני אדם אשר מצויים בסביבת הרכב באופן קבוע או מזדמן. 

  התקנת עמדות טעינה בבית משותף

  נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים נגזר ממספר הוראות והסדרים חוקיים אשר מצויים בשינוי ובינה מתמדת, לאור הגדילה בתפוצת הרכבים החשמליים במדינת ישראל והערך הסביבתי החיובי של רכבים אלו. אחת הסוגיות המרכזיות היא שאלת הצורך בקבלת אישור ועד הבית להתקנת עמדת טעינה. 

  נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים בהם החניה רשומה על שם הדייר בהצמדה, מאפשר התקנה בצורה פשוטה מבחינת הדינמיקה מול יתר הדיירים, בעוד שנוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים שבהם החניה מוגדרת שטח משותף ללא הצמדה מצריך במקרים מסוימים התקנה של עמדה המשותפת לכל דיירי הבניין ואישור ועד הבית להתקנת עמדת טעינה. 

   להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
   077-804-5600

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   צרכי הביטוח של בעל עמדה בבית משותף

   בשונה מצרכי הביטוח של בעל רכב חשמלי אשר מתקין עמדת טעינה בסמוך לביתו הפרטי, אדם המתגורר בבית משותף, מציב בקרב דיירי הבניין מוקד זרם חשמלי אשר חשוף לדיירים ובאי ביתם. על מנת להימנע מתביעות נזיקין למיניהן, לצד הצורך בביטוח המכסה אירועי נזק לרכב החשמלי או לעמדה עצמה, מוטב לרכוש פוליסת ביטוח לעמדת הטעינה המצויה בשטח הבית המשותף. 

   עמדת טעינה בחניון תת קרקעי

   מקרה נוסף אשר מצריך כיסוי הביטוחי, מתייחס למצב שבו הותקנה עמדת טעינה בחניון תת קרקעי. התקנה של עמדת טעינה בחניון תת קרקעי דורשת חיבור למערכת החשמל של הבניין בשל מרחקה מארונות החשמל של הדיירים. הביטוח עבור העמדה עשוי להיכלל במסגרת ביטוח המבנה של הבניין הכולל את החניון, על ידי הרחבת הפוליסה וציון קיומה של העמדה באופן מפורש. 

   מי נדרש להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי

   אחד הקשיים הבודדים בהחזקת רכב חשמלי הוא זמן הטעינה הממושך, ביחס למילוי מיכל דלק ברכבים המונעים על בנזין. קושי זה מתעצם לנוכח מיעוט תחנות הטעינה הפזורות ברחבי הארץ. הפתרון עבור קושי זה הוא התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי במקום המגורים. מדובר בפתרון המספק מענה לזמן הטעינה הארוך על ידי טעינה בכל זמן שבו שהרכב חונה בקרבת הבית. 

   ביטוח לעמדת הטעינה – טעינה בראש שקט

   עלות טעינת רכב חשמלי עד למילוי מלא של הסוללה היא נמוכה לאין שיעור ביחס לתדלוק רכב מקביל המונע על ידי בנזין. בעת שקילת השאלה כמה עולה ביטוח לרכב חשמלי, רצוי לנצל את החיסכון בהוצאות לשם מיגון מלא הן בפן הבטיחותי והן בהיבט הכיסוי הביטוחי, על מנת שחווית השימוש ברכב החשמלי תיעשה בראש שקט ומבלי להיזקק לטיפול בתביעות ושיפוי בגין נזקים.  

   אלמוג קינן

   כותב המאמר: אלמוג קינן

   כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

   עמדות טעינה לרכב חשמלי