טעינה מהירה לרכבים חשמליים: המדריך המלא

מהפכת הרכבים החשמליים כבר כאן ומתחילה לשנות את פני העולם. תדלוק בתחנות דלק הופך להיות הטענה של הסוללה והאנרגיה הירוקה מטיבה עם איכות הסביבה ותורמת לבריאות שלנו. בכל הנוגע להטענת הרכבים החשמליים, ישנו מידע שחשוב לדעת: מהי טעינה מהירה של רכב חשמלי, מה ההבדל בין טעינה איטית לטעינה מהירה, האם טעינה מהירה מזיקה לסוללת הרכב החשמלי, ומה המחיר של טעינה מהירה לרכב חשמלי. על שאלות אלו ועוד נפרט בהרחבה במאמר זה.  

מהי טעינה מהירה של רכב חשמלי

טעינה מהירה כשמה כן היא: הרבה יותר מהירה מאשר טעינה סטנדרטית של רכב חשמלי. מדובר במטען מהיר בעל יחידות חזקות שיכול לגרום למכונית להיות טעונה בפחות משעה עד כ- 80% מהקיבולת שלה. הנתונים המדויקים כמובן משתנים מדגם לדגם ובין קיבולת הסוללות השונות. הבשורה היא שמדובר בשיטת טעינה נוחה במיוחד למי שנמצא לרוב בדרכים.

ההבדל בין טעינה איטית לטעינה מהירה

ההבדל המרכזי בין טעינה איטית (או סטנדרטית) לבין טעינה מהירה היא בסוג עמדת הטעינה. עמדת טעינה מהירה לרוב תהיה במקומות ציבוריים כמו תחנות דלק, מרכזי קניות וכדומה. אלו עמדות עוצמתיות ביותר והן דורשות תשתית חשמל גדולה מאוד, כזו שאינה קיימת בבית פרטיים ובבניינים. להבדיל, עמדת טעינה סטנדרטית היא כזו אשר כן מתאימה לבתים פרטיים וזהו הסוג העיקרי בו טוענים את הרכב החשמלי.

האם טעינה מהירה מזיקה לסוללת הרכב החשמלי

טעינה מהירה לא בריאה לסוללה של הרכב החשמלי ושימוש עודף בטעינה זו יכול לקצר את חייה של הסוללה. אבל במקרים מיוחדים ולעתים לא קרובות מדי אין שום בעיה לבצע טעינה מהירה ברכב החשמלי שלכם. הסיבה לכך היא שבמכוניות חשמליות ישנן סוללות ליתיום-יון שלא ניזוקות כל כך מהר גם אם מתבצעת טעינה באופן רציף בהספק גבוה. 

כמו כן, לקראת סיום הטעינה המהירה מתבצע תהליך אוטומטי של הגבלת ההספק במהלך הטעינה, כדי להגן על המצבר והסוללה עצמה, ובכך לא לגרום לנזק לסוללה. זו הסיבה שהטעינה מגיעה באופן מהיר יחסית ל- 80% ולאחר מכן המהירות פוחתת באופן משמעותי.

מה המחיר של טעינה מהירה לרכב חשמלי

כאשר טוענים בעמדת טעינה ביתית את סוללת הרכב החשמלי. עלות של נסיעה נעה בין 10 ל-13 אגורות לקילומטר, ברוב סוגי הרכבים. כדי לסבר את האוזן ולבצע השוואה, עלות של דלק לרכב לא חשמלי יכולה לנוע בין 40 ל-50 אגורות לקילומטר, ואף להגיע ל- 60 אגורות. מדובר בהפרשים של עשרות אחוזים ועל כן לא ניתן להתווכח על העובדה שטעינת רכב חשמלי ונסיעה בו חסכונית הרבה יותר. 

מבחינת טעינה מהירה, עלות של טעינה כזו בעמדה ציבורית יכולה להגיע למחיר של עד 2 שקלים לקוט"ש (יחידת אנרגיה). לצורך השוואה, טעינה בעמדה ציבורית תגיע לאזור ה- 50 אגורות לקוט"ש. 

מה העלות של טעינה מלאה לרכבים חשמליים

עולות השאלות, כמה יעלה לכם לטעון את הרכב טעינה מלאה, וכמה קילומטרים יספיק הרכב לנסוע לאחר טעינה מלאה זו? בטבלה מפורט מדגם מצומצם של מספר דגמים של רכבים חשמליים כדי לספק מידע לגבי עלויות טעינה מהירה בדגמים השונים וטווח הנסיעה שלהם:

סוג הדגםעלות בשקלים לטעינה מלאהטווח הנסיעה בקילומטרים
טסלה ממודל LR 341560
יונדאי איוניק23311
יגואר I-PACE50470

כפי שניתן ללמוד מהנתונים שמפורטים כאן, עלות הטעינה המלאה יכולה להשתנות בין כ- 20 ₪ עד 50 ₪, ובהתאמה טווח הנסיעה בקילומטרים משתנה בין הרכבים השונים.

כיצד מחושב טווח נסיעה לרכבים חשמליים בטעינה מלאה

עולה השאלה, איך ניתן למדוד את טווח הנסיעה של רכבים חשמליים? אם טענתם את רכבכם בטעינה מלאה, איטית או מהירה, כמה קילומטרים יוכל לנסוע לאחר מכן והאם אופי הנסיעה משפיע על כמות הקילומטרים הזו? 

התשובה היא, שטווח הנסיעה משוקלל כך שהוא נחשב משולב: נסיעה שחלק ממנה מתבצעת בעיר במהירות נמוכה, וחלק ממנה מתבצעת במהירות גבוהה בכביש בין עירוני.  לכן מדובר בהערכה חלקית של טווח הקילומטרים, ולא במספר קילומטרים מדויק. 

היכן נמצאות עמדות טעינה מהירה לרכב חשמלי

יש מספר דרכים למצוא עמדות טעינה ציבוריות לרכבים חשמליים:

  1. כביש מהיר: בשירותי הכביש המהיר ניתן למצוא בדרך כלל עמדות טעינה מהירה לרכב חשמלי. הדבר מהווה יתרון בכך שלאורך נסיעה ארוכה ניתן לבצע עצירת התרעננות, לשתות קפה ולנוח בזמן שהרכב נטען במהירות בעמדת הטעינה המהירה.
  2. אפליקציות ייעודיות: ישנן עוד ועוד אפליקציות המהוות כלי שימושי למציאת עמדת טעינה מהירה לרכב החשמלי שלכם בסביבה הקרובה. מדובר במעין מפה הכוללת בתוכה את עמדות הטעינה המהירות הפרוסות בארץ, וניתן להיעזר בהן כדי לחשב ולתכנן את מסלול נסיעה אם קיים חשש שהסוללה תגמר במהלך דרך ארוכה.

יתרונות הטעינה המהירה

כפי שפירטנו במאמר עולם הטעינה המהירה הוא עולם מהפכני, חדשני ונרחב. אין ספק שלטעינה מהירה יש יתרונות רבים:

  1. חסכון בזמן: במהלך יום עמוס שכולל נסיעות ארוכות טעינה מהירה מורידה לחץ ועוזרת לתכנן את הדרך בצורה נוחה יותר.
  2. חסכון באנרגיה: טעינה לכשעצמה של הרכב החשמלי מהווה חסכון אנרגטי לעומת תדלוק.
  3. צעד כלפי עתיד ירוק: העולם היום הולך לעתיד ירוק יותר, והצטרפות למהפכת המכוניות החשמליות מקרבת אותנו לקראת עתיד זה.

טעינה מהירה של רכב חשמלי בעלת יתרונות רבים, חסכונית ומומלצת. מדובר במהפכה ירוקה של ממש שהולכת לשנות את חיינו בשנים הקרובות.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי