טעינת רכב חשמלי: כללי בטיחות שחשוב לדעת

רכב חשמלי הוא אחד הסמלים המשמעותיים של השילוב בין קדמה לשמירה על הסביבה. נהיגה ברכב חשמלי מצמצמת את זיהום האוויר הנגרם על ידי רכבים המונעים באמצעות דלק, ומצמצמת את עלויות הנסיעה כתוצאה מהפער האדיר בין עלות טעינה חשמלית לבין מילוי מיכל בדלק שמחיריו גדלים מחודש לחודש. עם זאת, בכל הנוגע לטעינת הרכב, ישנם מספר כללי בטיחות שחשוב להקפיד עליהם. 

סכנות בשימוש בעמדת טעינה לרכב חשמלי

ישנן מספר סכנות בעת שימוש בעמדת טעינה ברכב חשמלי. במקרה שבו לא מבוצעת הארקה בצורה נאותה, עשוי הרכב להעביר זרם חשמלי אל המשתמשים בו ולגרום לפציעתם. כמו כן, התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף או בבית פרטי שאינה בנויה על פי תקן בטיחות, עשויה להתלקח בעת הטעינה ולהביא להשבתה זמנית של הרכב או לפגיעה חמורה בסוללה. 

תקן בטיחות של עמדת טעינה לרכב חשמלי

התחום של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף, בבית פרטי או במרחב הציבורי, הוסדר על ידי המחוקק בשנת 2020, במסגרת תקנות החשמל (התקנת מערכת טעינה לרכב חשמלי). במסגרת תקנות אלו, נקבעו ההוראות המחייבות הן עמדות טעינה הניתנות לשימוש במרחב הציבורי, והן עבור עמדות הטענה המותקנות באופן פרטי בביתם של בעלי הרכבים החשמליים. 

  להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
  077-804-5600

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  התקנת עמדת טעינה על ידי חשמלאי מוסמך

  על פי תקנות רשות החשמל ומשרד האנרגיה, התקנה של עמדת טעינה בסמוך לבית המגורים יכולה להיעשות על ידי חשמלאי מוסמך בלבד. אי לכך הצורך בחשמלאי מוסמך הוא כפול. ראשית, חיבור עמדת הטעינה למערכת החשמל הביתית דורשת הכשרה מקצועית בתחום החשמל, על מנת להתאים את עוצמת הזרם הנכונה לסוללת הרכב, ולמנוע עומס על גבי מערכת החשמל של הבית במקרה של טעינה של הרכב. 

  שנית, התקנה מרושלת המבוצעת על ידי חשמלאי שאינו מוסמך ושהינו חסר ניסיון או הכשרה בהתקנת עמדות טעינה לרכבים חשמליים, עשוי להעמיד לרשות בעל הרכב עמדה פגומה שעשויה להזרים אל הסוללה זרם חלש מדי שיצריך הליכי טעינה של שעות ארוכות, או לחילופין עשוי לגרום לזרימת חשמל חזקה מדי שעשויה לפגום בסוללה בצורה בלתי הפיכה ולגרום לנזק כלכלי כבד. 

  קריאת הוראות היצרן של עמדת הטעינה

  עמדת טעינה של סוללת רכב חשמלי, נדרשת להיות מותאמת למאפייני הסוללה, כפי שהם מפורטים על ידי יצרן הסוללה והרכב. אחד המאפיינים הדורשים התאמה מושלמת בין עמדת הטעינה לסוללה, הוא המתח האופטימלי לטעינת הסוללה. מתח נמוך עשוי למנוע טעינה מלאה של הסוללה ומתח גבוה מדי עשוי להרוס אותה. מסיבה זו, רצוי לפעול על פי הוראות היצרן טרם ההתקנה. 

  שכבות הגנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי

  התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף או בבית פרטי, ניתנת לביצוע באופן שיספק לבעל הרכב מעטפת הגנה מפני התחשמלות וגרימת נזק לרכוש. תקנות החשמל מונות מספר מנגנונים אותם יש להתקין על מנת להשיג מטרות אלו, הכוללים בין היתר התקנת מפסק מגן והתקנת כבל ייעודי המשמש לטעינת הרכב בלבד. כמו כן, יש להתקין את עמדת הטעינה על משטח יציב.

  טיפים לשימוש בטיחותי בעמדת טעינה לרכב חשמלי

  על מנת ליהנות מהרכב החשמלי ולשמור על בטיחות בני הבית העושים שימוש ברכב, כמו גם על הרכב עצמו, רצוי לבדוק בכל טעינה את מצב כבל הטעינה. בנוסף רצוי לא להתפתות לפתרונות זולים וארעיים שעשויים להתגלות כמזיקים, ולערוך את הבדיקות המפורטות בתקנות אחת ל- 6 חודשים באופן עצמאי או על ידי חשמלאי מוסמך, ואחת ל- 3 שנים על ידי חשמלאי מוסמך בלבד. 

  רכב חשמלי – רכב ללא דלק

  ברכב חשמלי, בשונה מרכבים המונעים על ידי בנזין באופן בלעדי או רכבים היברידיים המכילים סוללה נטענת לצד מנוע המבוסס על שריפת בנזין, מיוצר סיבוב המנוע על ידי ניצול אנרגיה חשמלית אשר אצורה בתוך סוללה גדולת ממדים. 

  רכבים חשמליים רבים אשר יוצרו בשנים האחרונות, מסוגלים במצב של טעינת סוללה מלאה, לספק לבעליהם חוויית נסיעה עד לטווח של 400 ק"מ עד לסיום ההספק של סוללת הרכב. כמו כן, מאפשרים רכבים אלו, חזרה של הרכב לפעולה בתוך זמן קצר, וזאת על ידי עמדת טעינה ייעודיות המסוגלות להטעין את כל הסוללה בזמן קצר יחסית.  

   להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
   077-804-5600

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   צרכי בעלי רכבים חשמליים

   בעלי רכבים חשמליים אמנם נהנים מחיסכון אדיר בהוצאות הדלק ותורמים תרומה חשובה להפחתת פליטת פחמן דו חמצני לאוויר הפתוח, אולם הנעת הרכב על חשמל בלבד, מצריכה זמינות של מקור הטענה של סוללת הרכב. 

   במקביל להופעת מספר רב של רכבים חשמליים, מתווספות עוד ועוד עמדות טעינה במקומות ציבוריים, אולם עדיין לא בפריסה הדומה לקנה המידה של פריסת תחנות הדלק, המאפשרות מילוי מהיר של מיכל הדלק בדקות ספורות. הדרך האידיאלית עבור בעלי רכבים חשמליים ליהנות מסוללה טעונה מדי יום, היא על ידי התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בסמוך לביתם. 

   התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית פרטי 

   בעל רכב חשמלי אשר מתגורר בבית פרטי או במבנה דו משפחתי שבו יש לו גישה בלעדית למקום בו חונה הרכב, ומקום החניה נמצא בקרבה יחסית לארון החשמל של הבית, יכול לבצע התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי עבור רכבו ללא כל קושי בירוקרטי. יחד עם זאת, עליו לבצע את ההתקנה על ידי גורם מקצועי ומיומן וזאת למניעת נזקים לרכוש שלו ולרכוש הסמוך לביתו. 

   התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

   בשונה מהתקנת עמדת טעינה בבית פרטי, התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף היא משימה מורכבת יותר. מידת המורכבות וההיתכנות של התקנת עמדה לטעינת רכב חשמלי בבית משותף נגזרת ממספר פרמטרים בהם בין השאר מאפייני הבניין ומיקום דירתו של בעל הרכב בבניין. 

   קשיים בהתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

   אחד המכשולים שעשויים להקשות על התקנת עמדה טעינה לרכב חשמלי בבית משותף הוא המרחק בין ארון החשמל של בעל הרכב למקום החניה של הרכב. במקרה שבו מדובר בדייר של קומה גבוהה, מתיחת קו מתח חשמלי לאורך מספר קומות יהווה שימוש קבוע במתקנים המשותפים של הבניין, ומתוקף כך יצריך את אישורם. כמו כן, לעיתים יהיה מדובר בעבודה שאינה כדאית בשל מורכבותה. 

   במקרה מעין זה, הפתרון המתאים עשוי להיות חיבור של לוח החשמל המשותף אשר הוא או שקעים המחוברים אליו מצויים בדרך כלל באזור החניה, אל עמדת הטעינה המותקנת בסמוך לרכב. כמו כן, התקנת עמדת טעינה על פי התקן, דורשת הוספת מבנה קבוע בשטח הבניין, כך שגם מי שמתגורר בסמוך למקום בו חונה הרכב, יידרש במקרים מסוימים לקבל את אישור יתר הדיירים להתקנה.  

    להצעת מחיר על עמדת טעינה לרכב חשמלי השאירו פרטים או התקשרו:
    077-804-5600

    בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

    עלויות התקנת עמדת טעינה

    העלות של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי היא נגזרת של מידת המורכבות הנדרשת לשם ההתקנה, כאשר ככל שיצירת נתיב עבור כבל הזנת החשמל מארון החשמל אל נקודת הטעינה היא מלאכה מורכבת, כך יהיה המחיר גבוה יותר. כמו כן, ישנן עלויות בסיס אשר נובעות מאבזור עמדת הטעינה ברכיבים הנקובים בתקנות החשמל. כמו כן צריך לקחת בחשבון גם את המחיר של עמדת הטעינה עצמה.

    להחזיק ברכב חשמלי בצורה בטוחה

    רכב חשמלי הוא כלי מצוין לתנועה במרחב ללא צורך בשריפת דלק אשר מזיקה לסביבה ושעלותה הכספית היא גבוהה לאין שיעור ביחס לטעינת הרכב באנרגיה חשמלית. התקנה נכונה של עמדת טעינה על ידי חשמלאי מוסמך היא שלב אלמנטרי בדרך להנאה יומיומית מהרכב, וביצועה נדרש להיות על פי התקנות ובצורה שלא תסכן את משתמשי הרכב.

    אלמוג קינן

    כותב המאמר: אלמוג קינן

    כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

    עמדות טעינה לרכב חשמלי