עלות אחזקת רכב חשמלי והאם זה בכלל משתלם?

אז ידוע כי רכב חשמלי משתלם יותר מרכב בנזין ורבים כבר הבינו שזוהי הבחירה הנכונה עבורם. אבל בואו נדבר תכלס, מהן עלויות האחזקה של רכב חשמלי? עלות אחזקת רכב חשמלי תהיה בממוצע 25,000 שקלים בכל שנה. חישוב זה כולל בתוכו גם את ירידת ערך הרכב לטווח הארוך. 

יתר על כן, לקניית רכב חשמלי מתווספת הוצאה כלכלית חד פעמית של בערך 5,000 ש"ח עבור עמדת טעינה ביתית + התקנה. כמובן שזוהי בחירה שלכם ותמיד תוכלו לבחור לטעון את הרכב שלכם בעמדות טעינה ציבוריות.

כמה עולה לטעון רכב חשמלי

הרבה אנשים תוהים האם טעינת רכב חשמלי חסכונית כמו שאומרים וכמה בכלל עולה לטעון רכב חשמלי. טעינת רכב חשמלי תעלה לכם בממוצע 1,800 ש"ח בשנה (150 שקלים בחודש). זהו חיסכון עצום, בהתחשב בעובדה שההוצאה עבור תדלוק רכב בנזין תעלה לכם כפול 6 בכל שנה.

שמעת על עמדת הטעינה שמשגעת את המדינה?!
לחצו כאן לפרטים נוספים!
YouTube video

כמה עולה עמדת טעינה?

עמדת טעינה ביתית חשובה לרוכשים רכב חשמלי. דמיינו לעצמכם שאתם מנהלים את החיים שלכם ללא מטען לפלאפון ואתם מטעינים אותו רק במקומות ציבוריים. אם כבר התחלתם לחוש אי נוחות, רק כתוצאה ממחשבה על המצב הזה, כנראה שהבנתם כמה התקנת עמדת טעינה ביתית היא חיונית עבורכם. מחיר עמדת טעינה לרכב חשמלי ללא התקנה נע בין 2,000-3,000 ש"ח. התקנת העמדה תעלה לכם עוד 2,000 ש"ח בממוצע.

תחזוקת רכב חשמלי

כמו כל רכב, גם לרכב חשמלי דרושה תחזוקה שוטפת. למרות שישנו הבדל לא קטן מאשר תחזוקה של רכב סטנדרטי.

ביקור במוסך 

אחד הדברים שכל בעל רכב מנסה להימנע ממנו הוא לבקר במוסך.  ממניעים כלכליים, בזבוז זמן ועוד סיבות רבות. הנה בשורה נעימה, חלקי הרכב החשמלי אמידים יותר מאלה של רכב בנזין וכתוצאה מכך, שימוש ברכב חשמלי חוסך ביקורים רבים במוסך והוצאות כלכליות של 2,000 שקלים ומעלה בכל שנה. לכן, מחיר תחזוקת הרכב לא יעלה על 1,000 ש"ח לשנה.

החלפת סוללת הרכב 

זוהי הוצאה שיש להתחשב בה כאשר תקבלו החלטה לעבור לשימוש ברכב חשמלי. תוחלת החיים הממוצעת של סוללת הרכב אשר תקנו היא בין 8-10 שנים והחלפתה עלולה לעלות לכם לא מעט כסף. כמובן שהמחיר אינו מוחלט ומשתנה בין רכב לרכב. לצורך המחשה, סוללה של MG ZS EV תעלה בממוצע 40,000 שקלים, שזה יוצא בין 4,000-5,000 ש"ח כל שנה.

כמה עולה ביטוח לרכב חשמלי?

רכב חשמלי מן הסתם יקר יותר מרכב בנזין ולכן ביטוחו יקר יותר. אם נסתכל באופן בסיסי, אין כל הבדלי מחירים בין ביטוח חובה לרכב בנזין לבין רכב חשמלי. אך כאשר נתמקד בביטוח המקיף, רכב חשמלי יאלץ אתכם לשלם בין 4,000-5,000 שקלים בכל שנה.

אגרת רישוי וטסט

אחד היתרונות הבולטים של רכב חשמלי הוא התשלום הקבוע בחוק על אגרת רישוי. מחיר אגרת רישוי עבור רכב חשמלי עומד על 530 ש"ח בלבד, ללא כל קשר לסוג הרכב. נוסף על כך, הטסט עבור רכב חשמלי יעלה לכם רק 65 שקלים לעומת 96 שקלים אם יש לכם רכב בנזין רגיל.

ירידת ערך הרכב לאורך השנים

לרוע המזל, גם רכבי החשמל נפגעים מירידת הערך לאורך השנים ואפילו יותר מן הרכבים המונעים על ידי בנזין. כתוצאה מכך שרכב חשמלי יקר יותר בממוצע מרכב בנזין, תפסידו עליו יותר כסף לאורך השנים כתוצאה מירידת הערך. בהנחה שרכב חשמלי יעלה לכם 150,000 שקלים וערכו ירד ב- 50% לאורך 5 שנים, תפסידו עליו כ- 15,000 שקלים בכל שנה.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי