האם טעינה מהירה מזיקה לסוללה של רכב חשמלי

בעלי רכבים חשמליים נהנים מנהיגה ברכב בלתי מזהם יחד עם הימנעות מהוצאות חודשיות בהן נושאים בעלי רכבים המונעים על ידי בנזין. עם זאת, אחד החסרונות בהחזקת רכב המונע על ידי אנרגיית חשמל בלב‏ד הוא הזמן הרב שלוקח לסוללת הרכב להיטען.

קושי זה גורם לחלק מהנהגים לחפש אחר פתרונות טעינה מהירים אשר מקצרים זמן הטעינה ולצד זאת מקצרים את חיי הסוללה. 

טעינה מהירה אכן עשויה להזיק לסוללה של רכב חשמלי

ביצוע טעינה מהירה באופן קבוע הוכח כמזיק לאורך חייה של הסוללה. טעינה מהירה מיועדת למקרים מיוחדים בהם הרכב החשמלי מרוקן לגמרי או במקרים בהם הנסיעה ארוכה במיוחד ויש צורך לעצור באמצע הדרך לצורך טעינה.

  להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
  077-231-2000

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  אחת הסכנות בטעינה מהירה היא התחממות של רכיבי הסוללה ואי עמידה בעומס הזרם אשר מועבר אליה על ידי מקור החשמל אליו היא מחוברת. סכנה זו היא מוחשית ככל שעוצמת הזרם המועבר אל הסוללה הוא גבוה יותר. כך, במצב של חיבור הסוללה אל זרם בעוצמה נמוכה, הסוללה תיטען בתוך פרק זמן ארוך יותר, אך לא תישקף סכנת עומס חשמלי לרכיביה במהלך הטעינה.

  לא מומלץ לבצע טעינה מהירה באופן קבוע

  לעיתים טעינה מהירה היא כורח המציאות. בעל רכב חשמלי עשוי למצוא עצמו נדרש לביצוע נסיעה ארוכה מכפי שתכנן ומבלי שיימצא סמוך לביתו לצורך טעינת הרכב. היות שעמדות טעינה מהירות הן פתרון זמין המצוי במרחב הציבורי, ניתן לעשות שימוש במידת הצורך בעמדות טעינה מהירה, אולם לשם שמירה על אורך חיי הסוללה, מומלץ להימנע מטעינה מהירה באופן קבוע. 

  התאמת הזרם להוראות היצרן

  הדרך המיטבית לטעינת הרכב היא באמצעות עמדת טעינה ביתית בסמוך למקום החניה הקבוע של הרכב. בעת התקנת עמדה ביתית לטעינת רכב חשמלי, יש להתאים את עוצמת הזרם בעמדת הטעינה לזרם הנקוב בהוראות היצרן של הרכב הספציפי נשוא העמדה. טעינה קבועה בזרם המותאם לסוללת הרכב תורמת לשמירה על אורך חיי הסוללה ותמנע היווצרות נזקים לרכיביה.  

  מהי טעינה מהירה של רכב חשמלי

  מהירות הטעינה נגזרת מהפלטפורמה שדרכה מועבר הזרם ממקור החשמל המחובר לרשת החשמל הארצית. טעינה מהירה של רכב חשמלי מבוצעת על ידי הזרמת זרם חשמלי בעוצמה גבוהה אל תוך גוף הסוללה של הרכב החשמלי, וזאת באופן אשר מביא למילויה באנרגיה חשמלית תוך זמן קצר. עוצמת ההספק החשמלי הניתן פוטנציאלית להעברה בטעינה מהירה נע בין 50 ל- 250 קילוואט.  

   להצעת מחיר על עמדת טעינה השאירו פרטים או התקשרו:
   077-231-2000

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   איפה ניתן למצוא עמדות טעינה מהירה

   עמדות טעינה מהירה מאפשרות לבעלי רכבים חשמליים לטעון את רכבם באופן שיאפשר נסיעה למרחק של 100 קילומטרים בתוך זמן טעינה של פחות מחצי שעה, ובמקרים מסוימים אף פחות מ- 10 דקות. עמדות טעינה ציבוריות אלו מצויות ברחבי הארץ והימצאותן היא לרוב בכבישים בינעירוניים ובסמוך לצמתים או מחלפים מרכזיים.

   מדוע קיימת האפשרות לבצע טעינה מהירה

   עמדות טעינה לרכב חשמלי המציעות את האפשרות לטעון את הרכב בטעינה מהירה, נוצרו על מנת לספק מענה אטרקטיבי עבור בעלי רכבים חשמליים אשר חפצים בניהול זמנם ללא תכנון מראש בכל הקשור לטעינת הסוללה מבעוד מועד. מאחר שמשך הטעינה נגזר מעוצמת הזרם, מספקות העמדות לטעינה מהירה פתרון מהיר לכל בעל רכב חשמלי. 

   החזקת רכב חשמלי – לטעון את הסוללה בצורה נבונה

   שמירה על רכב חשמלי אינה מתמצה בהטענתו בלבד, אלא דורשת מתן תשומת לב לאופי הטעינה ויכולתה לשמור על אורך חיי הסוללה. טעינה בעמדת טעינה מהירה עשויה לספק מענה במקרה של צורך מיידי שאינו מאפשר טעינה מותאמת בקצב רגיל, אולם רצוי שלא להפוך את הטעינה המהירה למנהג קבוע, וזאת לשם שמירה על איכות הסוללה לאורך זמן. 

   אלמוג קינן

   כותב המאמר: אלמוג קינן

   כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

   עמדות טעינה לרכב חשמלי