האם צריך לעשות מנוי לטעינת רכב חשמלי

מעוניינים להצטרף לעולם הרכבים החשמליים? אין ספק שמדובר במהפכה ירוקה שמביאה איתה בשורות חיוביות לאיכות הסביבה ולבריאות של כולנו. תחום הרכבים החשמליים הופך להיות חם יותר ויותר, ויחד עם ההתעניינות הגוברת בתחום עולות שאלות רבות. 

אז האם יש צורך לעשות מנוי לטעינת רכב חשמלי? היום ישנן אפשרויות תשלום זמינות ונוחות בעת טעינת רכב חשמלי במרחבים ציבוריים, באמצעות אפליקציה או תשלום עם כרטיס אשראי. אין צורך לעשות מנוי בשביל להטעין את הרכב החשמלי ומדובר בדרך טעינה קלה וזמינה לשימוש.

עמדת טעינה מהירה לרכב חשמלי

זמן טעינה ממוצע לרכבים חשמליים עומד על מספר שעות. אם אתם נמצאים במהלך יום נסיעה ארוך מדובר בכמות זמן ארוכה למדי, ולכן הולכות ומתפשטות ברחבי הארץ עמדות טעינה מהירות לרכבים חשמליים, עמדות אשר תוך שעה או שעתיים יכולות להביא את הרכבים החשמליים למצב של טעינה מלאה.

מדובר בסוג טעינה בזרם ישיר (DC) אשר מאיץ את זמן הטעינה ואף חוסך אנרגיה לעומת טעינה בזמן איטי יותר ובוודאי שלעומת תדלוק. אין ספק שבשורת הטעינה המהירה לרכבים חשמליים נהיית נפוצה יותר ומזרזת את מהפכת הרכבים החשמליים בארץ ובעולם. 

עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי

הדבר ההגיוני ביותר לעשות לאחר יום נסיעה ארוך הוא לטעון את הרכב החשמלי בביתכם. במקום שתצטרכו לנסוע למרכז קניות או לתחנת דלק באזור בין עירוני, עמדת הטעינה הביתית יכולה להקל עליכם ואף להיות נוחה מאוד. לאחר סיום יום העבודה והגעה הביתה, האפשרות להטעין את הרכב החשמלי לאורך הלילה ולקום בבוקר לסוללה מלאה וליום נסיעה חדש, נשמעת הגיונית ביותר.

ניתן להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי גם בבית משותף, לפי יוזמה חדשה של משרד האנרגיה שמקדם הקמות של כמה שיותר עמדות טעינה לרכבים חשמליים ברחבי הארץ ובבתים פרטיים ומשותפים.

עמדת טעינה לרכב חשמלי בבניין משותף

עד לאחרונה לא ניתן היה להקים עמדת טעינה לרכב חשמלי ללא קבלת אישור מהדיירים האחרים, אך לאחרונה עניין זה תוקן בעזרת נוהל התקנת עמדות טעינה בבתים משותפים. כך שכל מי שגר בבניין משותף או בית משותף יכול להקים עמדת טעינה באזור החניון של הבניין או אזורים אחרים, גם ללא הסכמה גורפת משאר הדיירים. 

עמדת טעינה לרכב חשמלי בארץ

כפי שפורט, משרד האנרגיה קידם בעקביות בשנים האחרונות מאמצים רבים לצורך הקמת עמדות טעינת רכבים חשמליים ברחבי הארץ

  1. קניונים ומרכזים מסחריים: קניוני ביג, עזריאלי ואיקאה הפרוסים בארץ מדרום ועד צפון, נענו לקול קורא של משרד האנרגיה והוקמו במתחמים רבים השייכים להם עמדות טעינה לרכבים חשמליים.
  2. תחנות דלק לאורך הכביש המהיר: גם בכבישים בין עירוניים כאלו ואחרים ובכבישים מהירים הוקמו עמדות טעינה לרכבים חשמליים, כך שבמהלך נסיעה ארוכה אפשר לעצור לצורך התרעננות ולהנות מטעינת הרכב החשמלי בזמן שתיית הקפה. 
  3. רשויות מקומיות: ישנם מקומות רבים בפריפריה ובאזורים יותר מרוחקים בארץ, אשר הרשויות המקומיות בהם נענו לקריאה וגם אצלם הוקמו עמדות טעינה לרכבים חשמליים. 

כפי שניתן לראות עמדות טעינה לרכבים חשמליים אינן דבר נדיר וניתן לתכנן כל נסיעה בצורה קלה ונוחה בזכות עמדות טעינה שפרוסות וזמינות ברחבי הארץ.

רכבים חשמליים נהיים יותר ויותר נפוצים היום בישראל. חשוב להכיר את המידע הבסיסי שנוגע לאופן טעינת הרכבים החשמליים, היכן עמדות טעינה פרוסות בארץ והאם ניתן להקים עמדות טעינה כאלו בבתים, פרטיים או משותפים. חשוב לדעת שמשרד האנרגיה תומך בהקמת עמדות טעינה ברחבי הארץ כך שישנן אפשרויות טעינה מרובות על מנת שתהנו מנסיעות ארוכות ונוחות ברכבים החשמליים. 

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי