הוספת קו חשמל חדש לטעינת רכב חשמלי

כאשר תרצו להתקין עמדת טעינה ביתית לרכב החשמלי שלכם, לא די בכך שתרכשו אחת. בטרם מתקינים עמדת טעינה יש לוודא כי ישנו קו חשמל מתאים שהתקנתו תעשה על ידי גורם מוסמך. קיימים שלושה סוגי קווים לטעינת רכב חשמלי.

קו חשמל ציבורי – בחלק מהבניינים קיים לוח חשמל ציבורי אליו אפשר לחבר את קו החשמל במקרה הצורך. במקרה כזה יש לפנות לחשמלאי מוסמך לשם התקנת הקו. קו החשמל יכלול בתוכו מונה חשמל שיעשה הפרדה בין צריכת החשמל שלכם לבין צריכת החשמל הכללית של הבניין.

קו חשמל פרטי – במידה שבבניין שלכם אין לוח חשמל משותף, או לחלופין אתם גרים בבית פרטי, תוכלו להתקין קו טעינה מלוח החשמל הפרטי שלכם. חשוב לציין כי בבניין משותף הדבר מחייב בדיקה של קיום מעברים ורטיקליים בין הקומות ואישור של ועד הבניין. 

הפתרון האידיאלי – הזמנת קו חשמל חדש מחברת החשמל 

לצערנו, שתי הדרכים שמנינו לא תהיינה רלוונטיות עבור חלק מהאנשים. ולכן, האופציה האידיאלית היא הזמנת קו חשמל חדש מחברת החשמל לטעינת רכב חשמלי תהליך זה נקרא גם: פיצול מונה לטעינת רכב חשמלי. נכון, הדבר נשמע כמו הליך מסודר ופשוט כיוון שמדובר בחברת חשמל, אך דרך פעולה זו עשויה להיות יקרה ומורכבת מהרגיל.

תהליך פיצול מונה – הזמנת קו חשמל נוסף מחברת החשמל

  • אין ברירה, צריך להתקשר לחברת החשמל. ראשית, צרו קשר עם חברת החשמל וידעו אותה כי ברצונכם להזמין התקנת קו חשמל עבור טעינת רכב חשמלי. 
  • לאחר מכן, חברת החשמל תשלח סוקר לביתיכם שתפקידו לבחון את אזור החיבור ולהתרשם כיצד צריך התהליך של פיצול מונה / התקנת לוח חלוקה לטעינת רכב חשמלי.
  • בסיום הסקירה והסקת המסקנות, תבוצע התקנת תשתית החשמל בהתאם להוראות הסוקר.
  • בסופו של תהליך ההתקנה ידווח החשמלאי לחברת החשמל על סיום העבודה ויזמין ביקורת לתשתית החדשה. במידה שתעברו את הביקורת בהצלחה, יותקן מונה חשמל מטעם חברת החשמל והעמדה תהיה כשרה לשימוש.

כיצד משלמים על צריכת החשמל של עמדת הטעינה?

בדומה לדרך חישוב תשלום החשמל הביתי שלכם הנמדד על ידי מונה החשמל, המונה שיותקן בסיום תהליך התקנת קו החשמל החדש ישמש לצורך חישוב צריכת הטעינה העתידית שלכם.
יש לציין כי צריכת החשמל של עמדת הטעינה תעלה לכם כ-3 שקלים יותר מאשר צריכת החשמל הביתית עבור כל קוט"ש. 

שורה תחתונה – כמה זמן אורך התהליך של פיצול מונה דרך חברת החשמל

לקרוא כיצד התהליך הולך להתבצע לקח לכם אמנם כמה דקות, אך כתוצאה מריבוי השלבים וההמתנה בין שלב לשלב, תהליך ההתקנה עשוי לקחת מספר חודשים. לפיכך, אנו ממליצים לכם להתאזר בסבלנות ולהתחיל לבצע את הצעדים הנדרשים כמה חודשים לפני הגעת הרכב אליכם.

חשוב לדעת, אם בסוף התהליך לא תהיה עמדת הטעינה מותקנת אלא קו חשמל בלבד, תיכשלו בביקורת. יתרה מזאת, עליכם להצטייד בהצהרת יבואן עמדת הטעינה על מנת לעבור את הביקורת.  

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי