האם עמדת טעינה לרכב חשמלי פולטת קרינה

כאשר אתם קונים רכב חשמלי סביר להניח כי תרצו גם להתקין עמדת טעינה בחנייה הפרטית של הבית שלכם. לעיתים, בעל הרכב החשמלי גר בבניין משותף וכתוצאה מכך, דיירי הבניין עלולים להתנגד למהלך כזה בשל הטענה כי "עמדת הטעינה פולטת קרינה". אתם יכולים להיות רגועים, עמדת טעינה אמנם פולטת קרינה בלתי מייננת אך הקרינה אינה מזיקה לבריאות.

YouTube video

מהי קרינה בלתי מייננת?

תמיד לימדו אותנו כי קרינה היא דבר מסוכן, וזה נכון. בעולם בו הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מואץ, אם תסתכלו סביבכם ברגע זה, סביר להניח כי רוב הדברים שתראו פולטים קרינה בעוצמה מסוימת. נכון, להיפרד מכל מכשירי החשמל איננו יכולים כלל, אך חשוב שנבין מהן הסכנות והאם אנחנו לעיתים נוטים לפחד יתר על המידה. 

קרינה בלתי מייננת היא קרינה שחשיפה אליה לא גורמת לשינוי ממשי בתאים שלנו ולכן היא פחות מסוכנת, אך חשיפה מוגברת לרמת קרינה גבוהה מסוג זה עלולה לסכן את בריאותינו. 

אז למה בעצם זה בסדר להתקין עמדת טעינה בחנייה הפרטית שלכם?

כפי שהסברנו, לעיתים אנחנו מפחדים בצורה מופרזת מקרינה הנפלטת ממוצר מסוים בעוד שבמהלך חיי היום יום שלנו, אנו מוקפים בשלל מוצרים מסוכנים אף יותר. אם לדוגמה נשווה בין הקרינה הנפלטת מעמדת טעינת רכב חשמלי לבין קרינה הנפלטת מטלפון נייד, מיקרוגל וטלוויזיה, אליה אנחנו חשופים כל חיינו, נגלה פתאום כי התקנת עמדת טעינה היא לא דבר כל כך מסוכן כמו שחשבנו.

מה תעשו כאשר השכנים שלכם מתנגדים?

ראשית, אנו ממליצים לפעול קודם כל בדרכי נועם. הסבירו לשכנים המפוחדים כי הדבר אינו מסוכן כמו שהם חושבים וכי בדקתם את העניין לעומק. אם אין הדבר מועיל, במידה שהחנייה שלכם פרטית ורשומה על שמכם, תוכלו לפעול גם ללא אישור השכנים שלכם. החוק במדינת ישראל מאפשר לבעלי חנייה פרטית להתקין עמדת טעינה אשר תתחבר לארון החשמל הפרטי שלהם ללא כל צורך באישור השכנים. עליכם להיצמד לארבעה כללים.

  1. הודיעו לוועד הבית 15 יום לפני כי בכוונתכם להתקין עמדת טעינה.
  2. עמדת הטעינה לא תהווה פגיעה בחזות הבניין.
  3. עמדת הטעינה לא תפגע באופן שימוש הדיירים הרכוש הבניין המשותף.
  4. התשתית ועמדת הטעינה יותקנו בהתאם להוראות הבטיחות באש ורק על ידי חשמלאי מוסמך.

אין באפשרותכם להתחבר לארוך החשמל הפרטי שלכם: גם לזה יש פתרון

במידה שאינכם יכולים להתחבר לארון החשמל הפרטי שלכם והשכנים לא מאשרים לכם להתחבר לארון החשמל הציבורי של הבניין, יש באפשרותכם להתקין ארון חשמל חדש באזור החנייה שלכם.

על מנת לעשות זאת יהיה עליכם להתקשר לחברת החשמל וליידע אותם כי ברצונכם להתקין ארון חשמל חיצוני לצורך טעינת הרכב שלכם. לאחר מכן, יישלח אליכם סוקר מטעם חברת החשמל שתפקידו לבדוק היתכנות של התקנת הארון והיכן נכון למקם אותו. 

עלות ביקור הסוקר נעה בין 350-600 ש"ח. בנוסף לעלות הסוקר, חברת החשמל תגבה מכם כמה אלפי שקלים לצורך קבלת רישיון עבור ארון חשמל חיצוני. אנו ממליצים לכם לתאם את ביקור הסוקר עם ביקור מתקין עמדת הטעינה, לצורך תיאום הדרישות ובמטרה שכל התהליך יתנהל כשורה.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשמליים ואחד שרוצה שיהיה לילדים שלנו אוויר נקי לנשימה, חשוב לי לתת את כל המידע על העולם המופלא של טעינת רכבים חשמליים. כדי שאולי יום אחד כל הרכבים על הכביש יהיו חשמליים, וכולנו נוכל ליהנות מרכב חסכוני שאינו מזהם.

עמדות טעינה לרכב חשמלי